مقایسه NodeJS و AngularJS: تفاوت هایی که باید بدانید

مقایسه NodeJS و AngularJS: تفاوت هایی که باید بدانید

قبل از مقایسه NodeJS و AngularJS ، بیایید معماری پشته MEAN را درک کنیم. MEAN Stack مجموعه ای از فناوری های مبتنی بر Javascript است که برای ساختن وب سایت های پویا و برنامه های وب استفاده می شود. MEAN مخفف MongoDB ، ExpressJS ، AngularJS و NodeJS است.

M: MongoDBیک سیستم مدیریت پایگاه داده محبوب است که یک ساختار داده NoSQL را پیاده سازی می کند.

E: ExpressJSفریم ورکی است که باعث می شود توسعه در NodeJS ساده باشد.

A: AngularJS روی HTML ساخته شده است تا کار های خود را در برنامه های وب گسترش دهد.

N: NodeJS یک محیط زمان اجرا است که می تواند به عنوان back end برنامه مورد استفاده قرار گیرد.

NodeJS و AngularJS برای ایجاد برنامه های وب و وب سایتهایی با استفاده از JavaScript ایجاد شده اند ، اما در معماری و کارکرد با یکدیگر متفاوت هستند. بیایید به معماری یک برنامه وب نگاهی بیندازیم تا بتوانید نحوه استفاده از هر دوی آنها را متوجه شویم.

مقایسه AngularJS و NodeJS

همانطور که می بینید AngularJS برای توسعه front end که شامل تعامل با کلاینت است، استفاده می شود و NodeJS برای توسعه back end که شامل تعامل با سرور پایگاه داده است  استفاده می شود. هر دو این موارد می توانند برای ایجاد برنامه های وب باهم ترکیب شوند.

NodeJS کراس پلت فرم و یک محیط زمان اجرا برای برنامه های Javascript است. AngularJS یک بستر open source برای توسعه برنامه های وب است که توسط گوگل مدیریت می شود.

برای استفاده از NodeJS ، باید آن را در سیستم خود نصب کنید اما به منظور استفاده از AngularJS ، لازم است فایل جاوا اسکریپت را مانند سایر فایلهای جاوا اسکریپت در برنامه خود اضافه کنید.

Node.js یک پلت فرم است که روی موتور V8 JavaScript گوگل ساخته شده است. Angular از سینتکس جاوااسکریپت پیروی می کند.

NodeJS به زبانهای C ، ++C و Javascript نوشته شده است.

AngularJS در جاوا اسکریپت نوشته شده است اما با فریم ورک هایی مانند JQuery متفاوت است.

Node.Js فریم ورک های مختلف دیگری مانند Express.js ، partial.js و Sail.js نیز دارد اما AngularJS خودش یک فریم ورک است.

Node.Js از nonblocking I/O API و معماری مبتنی بر رویداد پشتیبانی می کند.

AngularJS افزونه از سینتکس HTML را برای توصیف مؤلفه ها و عناصر برنامه امکان پذیر می کند.

فریم ورک MVC

AngularJS یک معماری Model View Control را ارائه می دهد که از نظر ماهیت نیز بسیار پویا است. همانطور که می دانیم ، هر برنامه ای از ترکیب ماژول های مختلف ساخته شده است ، که در ابتدا با یکدیگر متفاوت هستند. اما این ماژول ها با منطق هایی به یکدیگر مرتبط هستند. توسعه دهندگان باید همه اجزای سازنده را بطور جداگانه بسازند و سپس باید آنها را با مقداری کد و منطق ترکیب کنند تا یک برنامه واحد ساخته شود که در صورت استفاده از فریم ورک MVC دیگر نیازی به انجام این کار ها نیست.

MVC ساخت برنامه تحت وب سمت کلاینت را برای توسعه دهندگان آسانتر می کند. تمام عناصر MVC که به طور جداگانه توسعه می یابند بطور خودکار با استفاده از فریم ورک AngularJS  ترکیب می شوند و برای اینکه تمام عناصر کنار یکدیگر قرار بگیرند دیگر نیازی به نوشتن کد اضافه نیست. به این ترتیب شما می توانید تمام عناصر MVC را جدا از هم قرار دهید و عناصر بطور خودکار به یکدیگر متصل شوند.

معماری AngularJS

AngularJS از معماری MVW  (Model-View-Everything) استفاده می کند و قادر به پشتیبانی از الگوهای دیگر مانند Model-View-Controller یا Model-View-View Model نیز است. View، DOM را برای به روزرسانی داده ها و عملکرد ها تغییر می دهد و به روزرسانی می کند. اما با استفاده از توسعه AngularJS ، دستکاری DOM وظیفه دایرکتیو ها است و نه view ها.

1. Model

مدل پایین ترین سطح مسئول حفظ و مدیریت داده های برنامه است و به درخواست ها از View طبق دستورالعمل های controller پاسخ می دهد.

2. View

view مسئول نمایش انواع داده ها به کاربر است. View ها سیستم های تمپلیت مبتنی بر اسکریپت مانند JSP ، ASP ، PHP هستند و ادغام آن با تکنولوژی AJAX بسیار آسان است.

3. Controller

Controller تعامل بین مدل و View را کنترل می کند. Controller به ورودی کاربر پاسخ می دهد و تعامل روی داده ها را انجام می دهد.

موارد استفاده از AngularJS

وضعیت مدل ها را مدیریت می کند

با سایر ابزارهای UI ادغام می شود

DOM را دستکاری می کند

نوشتن کدهای HTML سفارشی را مجاز می کند

AngularJS برای توسعه دهندگان javascript مناسب است تا در زمانی سریع تر صفحات وب پویا ایجاد کنند.

معماری NodeJS

Node.js یک پلتفرم سمت سرور است که برای ساختن برنامه های سریع و مقیاس پذیر در شبکه ساخته شده است. Node.js از یک الگوی non-blocking I/O و مبتنی بر رویداد استفاده می کند که باعث می شود سبک و کارآمد باشد و برای برنامه های بلادرنگ و حساس به داده که در دستگاه های توزیع شده اجرا می شوند ، مناسب باشد.

1. آسنکرون و مبتنی بر رویداد

همه API های Node.js کتابخانه آسنکرون هستند. در اصل به این معنی است که یک سرور مبتنی بر Node.js هرگز منتظر یک API برای بازگشت داده نخواهد بود. سرور بعد از فراخوانی به API بعدی منتقل می شود و یک مکانیسم اطلاع رسانی ازEvent های  Node.js به سرور کمک می کند تا از فراخوانی های قبلی API مطلع شود.

2. تک thread اما بسیار مقیاس پذیر

Node.js از یک مدل تک thread با حلقه از وقایع استفاده می کند. مکانیسم رویداد به سرور کمک می کند تا به روشی غیر مسدودکننده پاسخ دهد که برخلاف سرورهای سنتی که thread های محدودی برای رسیدگی به درخواست ها ایجاد می کنند ، در این حالت سرور ها بسیار مقیاس پذیر می شوند. Node.js از یک برنامه تک thread استفاده می کند و همین برنامه می تواند تعداد بیشتری درخواست از سرویس دهنده های سنتی را پردازش کند.

3. سرعت بالا

NodeJS با استفاده از موتور V8 جاوا اسکریپت Google Chrome ، در اجرای بسیار سریع کد مناسب است.

4. بدون بافر

Node.js با استفاده از فرخوانی های non-blocking I/O ، بر روی یک thread واحد عمل می کند و امکان پشتیبانی از هزاران اتصال به صورت همزمان را بدون اینکه هزینه context switchi را تحمل کند، فراهم میکند. طراحی به اشتراک گذاری یک thread واحد بین کلیه درخواست هایی که از الگوی گفته شده استفاده می کنند برای ساخت برنامه های بسیار همزمان در نظر گرفته شده است ، در حالی که هر عملکردی که I / O را انجام دهد باید از یک callback استفاده کند. به منظور قرار دادن حلقه رویداد تک thread ، Node.js از کتابخانه libuv استفاده می کند که به نوبه خود از یک استخری از thread ها با سایز ثابت استفاده می کند که مسئولیت برخی از عملیات های I/O آسنکرون و non-blocking را دارند .

توضیحات معماری:

در اینجا "n" کلاینت یک درخواست را به وب سرور می فرستند. فرض کنید که همه کلاینت ها به طور همزمان به برنامه وب ما دسترسی دارند.

فرض کنید کلاینت های ما Client-1، Client-2، ... و Client-nهستند.

وب سرور داخلی استخر thread ها که تعداد محدودی thread دارد را حفظ می کند. تعداد thread ها را m درنظر بگیرید.

وب سرور این درخواست ها را یک به یک دریافت می کند.

- وب سرور  Request-1از  Client-1را انتخاب می کند ،T-1 thread  را از استخر thread ها انتخاب می کند و این درخواست را بهT-1  thread  اختصاص می دهد.

Thread T-2 درخواست کلاینت 1 را می خواند و آن را پردازش می کند

 Request-1از  Client-1به هیچگونه عملیات Blocking IO نیاز ندارد

Thread T-1 مراحل لازم را انجام می دهد و Response-1 را آماده می کند و دوباره آن را به سرور ارسال می کند

وب سرور به نوبه خود این Response-1 را به Client-1 ارسال می کند

- وب سرور دیگر Request-2از  Client-2را انتخاب کنید ، Thread T-2 را از استخر Thread  ها انتخاب می کند و این درخواست را به Thread T-2 اختصاص می دهد

Thread T-2 درخواست کلاینت 2 را می خواند و آن را پردازش می کند

 Request-2از  Client-2به هیچگونه عملیات Blocking IO نیاز ندارد

Thread T-2 مراحل لازم را انجام می دهد و Response-2 را آماده می کند و آن را به سرور ارسال می کند

وب سرور به نوبه خود Response-2 را به Client-2 ارسال می کند

- وب سرور دیگر درخواست Client-n را انتخاب کنید ، یک Thread T-n از استخر Thread ها انتخاب می کند و این درخواست را به Thread T-n اختصاص می دهد

Thread T-n درخواست کلاینت n را می خواند و آن را پردازش می کند

Request-n از  Client-nبه هیچگونه عملیات Blocking IO نیاز ندارد

Thread T-n برای تعامل با سیستم های خارجی زمان بیشتری می برد ، اقدامات لازم را انجام می دهد و Response-n را آماده می کند و آن را به سرور ارسال می کند

وب سرور به نوبه خود این Response-n را به Client-n ارسال می کند

اگر "n" بزرگتر از "m" باشد (بیشتر اوقات ، درست است) ، سرور تا جایی که thread داشته باشد درخواست ها را اختصاص می دهد. بعد از استفاده از همه thread ها، پس از اینکه تمام thread ها مشغول به کار شدند سایر درخواست ها باید در یک صف منتظر بمانند تا برخی از thread ها پردازش درخواست فعلی خود را تمام کنند و برای انتخاب درخواست بعدی آزاد شوند. اگر این thread ها به مدت طولانی تری مشغول وظایف Blocking IO باشند (به عنوان مثال ، تعامل با بانک اطلاعاتی ، سیستم فایل ، JMS Queue ، سرویس های خارجی و غیره) باشند ، باید سایر مشتریان بیشتر منتظر بمانند.

هنگامی که Thread ها در استخر Thread آزاد و برای کارهای بعدی در دسترس هستند ، سرور آن Thread ها را انتخاب می کند و آنها را به درخواست های بعدی کلاینت ها اختصاص می دهد.

هر thread از منابع زیادی مانند حافظه و غیره استفاده می کند بنابراین قبل از رفتن از حالت "مشغول" به "انتظار" ، باید تمام منابع کسب شده را آزاد کنند.

نتیجه

AngularJS و NodeJS هر دو Open Source هستند و به زبان جاوا اسکریپت نوشته شده اند. در حالی که NodeJS برای ساختن برنامه های سمت سرور استفاده می شود ، از AngularJS برای ایجاد برنامه های وب ایزومورفی استفاده می شود. اگر کمی بیشتر پیش بروید و از MongoDB به عنوان پایگاه داده خود استفاده کنید ، می توانید کل زیرساخت های خود را با استفاده از ابزارهای مورد علاقه JavaScript بسازید که این یک مزیت بزرگ برای توسعه دهندگان است زیرا آنها می توانند بر یادگیری فقط روی یک زبان تمرکز کنند و جزء توسعه دهندگان MEAN-stack باشند.

لینک های مرتبط

معرفی Node.js

معرفی Angular

5 مورد از بهترین فریم ورک های Node.js برای توسعه دهندگان

برترین جایگزین های Angular

چرا باید Angular را یاد بگیریم؟

8 مورد از بهترین IDE ها و ویرایشگر های angular در سال 2020

 

نظر شما

0 نظر

نظری ثبت نشده است