مقایسه لاراول و جنگو:کدام فریم ورک را انتخاب کنیم؟

مقایسه لاراول و جنگو:کدام فریم ورک را انتخاب کنیم؟

علیرغم محبوبیت و افزایش تقاضا برای توسعه تلفن همراه ، توسعه وب توجه چشمگیری را به خود جلب کرده است و فن آوری ها به سرعت در حال پیشرفت هستند. محبوبیت چشمگیر Javascript ، به خصوص با ظهور مفاهیم جدید توسعه مانند برنامه های کاربردی وب پیشرفته و برنامه های صفحه یک ، رو به افزایش است. با این حال ، به ویژه برای توسعه دهندگان جوان که تازه کار را شروع کرده اند ، مساله پیچیده تر می شوند.

تعداد بسیار زیادی از فن آوری های موجود برای انتخاب ، ویژگی های مختلفی که ارائه می دهد ، تفاوت در هر یک از آنها و این واقعیت که هیچ گزینه 100% کامل در زمینه وب وجود ندارد باعث ترس و وحشت تازه کاران می شود.

به همین دلیل ما سعی خواهیم کرد که روند را تغییر دهیم و برخی از فناوریهای مختلف را در اینجا روشن کنیم. دو فناوری رایج در دنیای توسعه وب عبارتند از جنگو و لاراول که فریم ورک های توسعه back-end هستند.

اما بیایید کمی سرعت خود را کم کنیم و در مورد فریم ورک صحبت کنیم.

فریم ورک ها

فریم ورک ها انتزاعات نرم افزاری هستند. انتزاعها مفاهیم اصلی و عاری از پیچیدگی ها و جزئیات هستند. ما در واقع با انتزاع در زندگی روزمره خود بسیار با انتزاع رودررو هستیم و فقط محدود به مسائل نرم افزاری نیست. به عنوان مثال ، اگر می خواهید ماشین خود را سوار کنید ، دیگر نیازی به درک ترمودینامیک موتور و چرخه انرژی در داخل خودرو یا حتی مکانیک پیچیده آن ندارید و فقط لازم است که خودرو را هدایت کنید.

فایده استفاده از چنین انتزاعی در نرم افزار این واقعیت است که به توسعه دهندگان جوان کمک می کند تا سریعاً وارد کار شوند و از ابزارهای عمومی ایجاد شده توسط توسعه دهندگان حرفه ای بسته به نیاز خودشان استفاده کنند و از این رو دیگر نیازی به انجام تمام کار ها از اول نیست.

دو انتزاع نرم افزاری معروف کتابخانه ها و فریم ورک ها هستند. کتابخانه ها گروهی از متد ها و اشیاء هستند که عملکرد خاصی را ارائه می دهند ، و ممکن است شما از آن استفاده کنید. از طرف دیگر فریم ورک ها ساختارهای دقیق تری هستند که به عنوان اسکلت برنامه شما عمل می کنند.

فریم ورک ها به شما کمک می کنند تا از زحمت توسعه زیرساخت های سطح پایین پرش کنید و به قسمت خاص پروژه خود بروید که نتیجه آن یک برنامه کاربردی تر و حرفه ای تر است.

اساساً دو دسته فریم ورک در توسعه وب وجود دارد:

فریم ورک های front end

فریم ورک های front end ، مشکلات مربوط به توسعه سمت کلاینت را برطرف می کنند و به طور عمده روی CSS یا JavaScript تمرکز می کنند. امروزه فریم ورک های JavaScript مانند Vue.JS و Angular برای توسعه برنامه های وب معمول هستند.

فریم ورک های back end

فریم ورک های back end مسئول اجرای منطق سمت سرور هستند و مانند جادویی است که قسمت های مختلف وبسایت شما را گرد هم می آورد. نحوه برخورد با داده ها ، ذخیره داده ها ، نحوه مدیریت پاسخ ها و غیره در این بخش انجام می شود. چند ویژگی اصلی در فریم ورک های back-end وجود دارد که باید آنها را درک کنیم.

Routing: هنگامی که سرور شما درخواستی را دریافت می کند ، به یک منبع خاص یا یک اکشن خاص اجازه می دهد تا آن را اداره کند. اگر به mywebsite / products مراجعه می کنید ، کنترلر محصولات باید با اکشن مناسب پاسخ دهد.

Templating: فرض کنید شما از فریم ورک های سمت کلاینت مانند Angular و Vue استفاده نمی کنید سپس باید View بسازید و آنها را با داده پر کنید. View در اصل صفحه ای است که کاربر در مرورگر خود می بیند ، Templating به شما امکان می دهد صفحه را با توجه به داده های منتقل شده توسط کنترلر به طور پویا پر کنید.

توجه داشته باشید که بسیاری از ساختارهای طراحی دیگر نیز وجود دارد که هر یک روشی برای برخورد با View و داده ها دارد.

ORM: ORM مخفف نگاشت ارتباط بین اشیا است ، یعنی لایه ای بین مدل و بانک اطلاعاتی شما که به عنوان یک شی مجازی پایگاه داده عمل می کند.

همچنین ویژگی های دیگری مانند امنیت ، کش کردن ، scaffolding و ایجاد منابع و غیره نیز وجود دارد.

جنگو

جنگو یک MVT یا یک فریم ورک model view template است که با پایتون ساخته شده است. این یک فریم ورک رایگان و Open source است که به توسعه سریع را کمک می کند و به توسعه دهندگان کمک می کند تا کد تمیز و کارآمد بنویسند. جنگو یک فریم ورک کاملاً قدرتمند است و توسط برخی از بزرگترین شرکتهای جهان به عنوان زیرساخت پشتیبان از آن استفاده می شود. این شرکت ها شامل پینترست ، اودمی ، ناسا و اینستاگرام هستند.

لاراول

Laravel یک فریم ورک MVC یا model-view-controller است که با PHP که یکی از معروف ترین زبان های وب است، ساخته شده است. همچنین این فریم ورک قدرتمند است و توسط 9GAG، UNION، Toyota Hall مورد استفاده قرار می گیرد.

مقایسه جنگو و لاراول

بیایید Django  و  Laravel را با پارامترهای مختلفی مقایسه کنیم:

1. کد

بیایید به کد ساده routing نگاهی بیندازیم که به هر دو زبان نوشته شده است. در نگاه اول ، می توانید متوجه شوید که کد لاراول کاملاً قابل درک است. از طرف دیگر ، کد جنگو کاملاً پیچیده به نظر می رسد ، زیرا به این دلیل است که از عبارات منظم در فرآیند مسیریابی خود استفاده می کند ، که به خصوص برای مبتدیان ساده ترین راه نیست.

کد routing در هر دو زبان

PHP:

<? php Route:get('/', function() { return view('posts.index'); }); Route:get('/posts/create', function() { return view('posts.create'); }); ?>

پایتون:

urlptterns = [

    #ex: /polls/

    path('', view.index, name='index'),

    #ex: /polls/5/

    path('', view.detail, name='detail'),

    #ex: /polls/5/results/

]

2. جامعه

هر دو جامعه جنگو و لاراول بسیار فعال و پاسخگو هستند. هر دو انجمن تعداد زیادی از مشارکت کنندگان در Github را دارند و commit ها نیز بسیار مکرر است. اگر در هر یک از این فریم ورک ها با مشکل برخورد کنید ، کسی از بین جامعه این دو زبان می تواند به شما کمک کند.

3. منحنی یادگیری

منحنی های یادگیری به فرد بستگی دارد. اگر با سینتکس پایتون به اندازه کافی راحت هستید ، بنابراین انتخاب جنگو برای شما آسان خواهد بود. ظاهراً سینتکس پایتون سازگار با توسعه دهنده است و برای یادگیری نباید مدت زیادی طول بکشد.

گفته می شود که لاراول دارای یک منحنی یادگیری شیب دار است ، اما با ابزاری مانند Laracasts و مستندات خوب ، اصلاً انتخاب این فریم ورک دشوار نخواهد بود.

4- عملکرد

لاراول و جنگو در سال 2018 برای سریال سازی JSON آزمایش قرار گرفتند و از آنجا که پایتون زبانی کاملاً سریع است با جنگو اختلاف زیادی از لاراول برنده رقابت شد. جنگو در هر ثانیه 69k پاسخ Json را تولید کرد درحالی که لاراول 8k پاسخ Json تولید کرد. از نظر سرعت ، متاسفانه لاراول با Django قابل مقایسه نمی باشد.

5- امنیت

دنیای وب کاملاً محیطی خصمانه است و حملات و آسیب پذیری های زیادی در آن رخ می دهد ، به همین دلیل است که فریم ورک ها باید نسبت به حملات مختلف اعم از SQL injection یا cross-site-scripting ایمن باشند. جنگو امنیت را بسیار جدی می گیرد و به توسعه دهندگان کمک می کند تا از اشتباهات رایج در توسعه وب جلوگیری کنند و برخی اقدامات امنیتی را به بهترین وجه عملی کنند. در حالی که Laravel اگرچه اصول اولیه امنیت را پوشش می دهد ، اما قابل مقایسه با سطح امنیتی جنگو نیست. به همین دلیل ، به عنوان مثال ، ناسا از جنگو برای وب سایت خود استفاده می کند.

6. API

ممکن است شما به تمام کارکردهایی که یک فریم ورک back end ارائه می کند علاقه مند نباشید و ترجیح می دهید با یک API RESTful یک برنامه غنی در سمت کلاینت بسازید. نکته جالبی که در مورد لاراول وجود دارد این است که از پشتیبانی داخلی برای ساخت API برخوردار است ، زیرا کوئری ها بطور پیش فرض JSON بر می گرداند. جنگو این ویژگی داخلی را ندارد و شما باید از کتابخانه ها برای کار در ای زمینه استفاده کنید تا همان ویژگی ها را پیاده سازی کنید.

جمع بندی

به خاطر داشته باشید که این فریم ورک ها از وب سایتهای بزرگ پشتیبانی می کنند ، بنابراین انتخاب اشتباهی وجود ندارد. انتخاب شما به نیازهای نرم افزاری شما و طراحی شما بستگی دارد. همچنین ، فریم ورکهای back end کاملاً شبیه به هسته اصلی خود هستند ، بنابراین اگر احساس می کنید فریم ورک فعلی شما مناسب نیست می توانید به راحتی فریم ورک خود را عوض کنید.

لینک های مرتبط

فریم ورک جنگو (Django)

لاراول چیست و چرا باید آن را یاد بگیریم؟

 

نظر شما

0 نظر

نظری ثبت نشده است