مقایسه پایتون و PHP

توسعه Backend یکی از مهارتهای بسیار مورد درخواست امروز است. تقریباً هر کسب و کار / startup جدید به یک وب سایت و یک برنامه تلفن همراه نیاز دارد - که هر دو در باطن به یک سرور وصل می شوند. بنابراین ، توسعه دهندگان backend در بازار تقاضای زیادی دارند و شرکت ها مایل هستند مبالغ زیادی را به توسعه دهندگان بپردازند که بتوانند backend را به خوبی مدیریت کنند.
بسیاری از زبان های برنامه نویسی که برای توسعه backend استفاده می شوند در بازار استفاده می شوند:
پایتون: پایتون یکی از محبوب ترین گزینه های برنامه نویسی backend است که نسبتاً جدید است و از پشتیبانی كتابخانه ای عظیم برخوردار است.
PHP: PHP مدت زیادی است که در بازار وجود دارد و حتی امروزه نیز از آن استفاده گسترده ای می شود. به عنوان مثال ، قسمت قابل توجهی از backend فیس بوک در روز های اولیه با PHP توسعه داده شده بود.
JavaScript: با وجود فریم ورک های قدرتمند وب مانند NodeJS ، JavaScript بخش بزرگی از بازار را به خود اختصاص داده و به عنوان یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی backend ظاهر شده است.
Ruby: Ruby on Rails یکی از محبوب ترین فریم ورک های توسعه وب است و در حال حاضر تعداد زیادی از استارتاپ ها از آن استفاده می کنند.
Dot NET : این فریم ورک طرفداران مخصوص خود را دارد. در ابتدا بیشتر یک فریم ورک اختصاصی بود اما در این اواخر مایکروسافت کارهای بزرگی را به سمت open source انجام می دهد و به دلیل پشتیبانی مایکروسافت در بسیاری از شرکت ها از آن استفاده می شود.
برای توسعه دهندگان جدید ، همیشه مسئله ای که باعث سردرگمی می شود این است که برای یادگیری backend کدام فریم ورک  استفاده کنند؟ با تعداد زیادی زبان برنامه نویسی جدید که ویژگی های بسیار ، کتابخانه و چارچوبهای مختلف را ارائه می دهد ، چگونه یک شخص تصمیم بگیرد که چه فریم ورک وب را یاد بگیرد؟ در این پست ، ما سعی خواهیم کرد 2 زبان محبوب برنامه نویسی  Python و PHP را با هم مقایسه کنیم. ما سعی خواهیم کرد جنبه های مختلفی را پوشش دهیم و ببینیم کدام یک از آنها برنده می شود.
قبل از مقایسه ، ابتدا اجازه دهید نقاط مقایسه را که به طور قابل توجهی در انتخاب فریم ورک وب تأثیر می گذارد ذکر کنیم:
سهولت یادگیری: این مسئله احتمالاً یکی از مهمترین پارامترها برای تصمیم گیری برای استفاده از چارچوب وب است. اگر یادگیری زبان برنامه نویسی دشوار است ، هیچ مزیتی برای صرف وقت در آن وجود ندارد. امروزه ، زمان توسعه دهنده برای کلیه اهداف عملی مهمتر از زمان اجرا است.
جامعه پشتیبان: همه ما هنگام نوشتن برنامه با مشکلاتی روبرو هستیم و همه ما به دنبال پشتیبانی آنلاین در StackOverflow و سایت های دیگر هستیم. اگر یک زبان برنامه نویسی خاص شناخته شده نیست و جامعه پشتیبان کمی دارد ، بهتر است از آن دوری کنید.
مستندات: درست مانند جامعه پشتیبان ، ضروری است که زبان / فریم ورک برنامه نویسی دارای مستندات کافی برای توسعه دهندگان برای یادگیری و درک تفاوت های ظریف باشد.
هزینه: برخی از ابزارها / فریم ورک ها رایگان نیستند. این ممکن است به میزان قابل توجهی در انتخاب سازمانی که از نظر بودجه محدودیت دارند تأثیر بگذارد. به طور کلی ، تعداد زیادی از شرکتهای فناوری به جای استفاده از سیستم های پولی ، ترجیح می دهند از ابزارهای Open source و فریم ورک ها استفاده کنند. با این حال ، شرکت هایی مانند بانک ها ، شرکت های بیمه و غیره ترجیح می دهند از سیستم های پولی استفاده کنند.
پشتیبانی از کتابخانه: اگر زبان برنامه نویسی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گیرد ، توسعه دهندگان بیشتری وجود خواهند داشت که برای یک زبان خاص کتابخانه ها را توسعه می دهند. در نتیجه ، توسعه حتی ساده تر می شود.
سرعت: برنامه های سمت سرور ممکن است نیاز به ظرفیت تحمل بالا و همچنین زمان تاخیر کم داشته باشند. از این رو مهم است که از نظر زمان اجرای سریع کدام زبان سریعتر باشد.
انتخاب فریم ورک های وب: مهم است که زبان برنامه نویسی فریم ورک های توسعه وب را به خوبی طراحی کند که کاربرد آن ها آسان باشد و برنامه های قدرتمندی را توسعه دهد.
دیباگ کردن: انتخاب زبان برنامه نویسی همچنین باید ابزار های دیباگ خوبی داشته باشد. عدم وجود ابزارهای دیباگ خوب به معنای آن است که توسعه دهندگان می خواهند وقت بیشتری را برای دیباگ کردن صرف .
مقایسه عملکرد PHP در مقابل پایتون
حال بگذارید به هر یک از فاکتورهای فوق برسیم و ببینیم که Python و PHP چگونه با یکدیگر مقایسه می شوند.
سهولت یادگیری
بدون شک ، یادگیری پایتون بسیار ساده تر است. پایتون یک زبان برنامه نویسی با هدف کلی است و خیلی سریع می توان آنرا یاد گرفت. در حقیقت ، انتخاب پایتون بسیار ساده است که بیشتر دوره های برنامه نویسی برای مبتدیان اکنون از زبان برنامه نویسی پایتون برای آموزش اصول برنامه نویسی استفاده می کنند. برنامه های پایتون در مقایسه با سایر زبان های برنامه نویسی بسیار کوتاه تر هستند و نوشتن آن ها ساده تر است و در نتیجه ، برای بسیاری از برنامه ها به گزینه ای مطلوب تبدیل شده است. سینتکس پایتون بسیار ساده تر است و در مقایسه با همان کدی که در سایر زبان های برنامه نویسی نوشته شده است ، کد بسیار خوانا تر است.
از طرف دیگر PHP یک زبان عمومی نیست و به طور خاص برای برنامه های وب طراحی شده است که قطعاً پیشرفته تر از برنامه های ساده و مستقل است. در نتیجه یادگیری PHP نسبت به یادگیری پایتون زمان بیشتری می برد.
زمان لازم برای یادگیری یک زبان برنامه نویسی یکی از مهمترین فاکتور ها در انتخاب زبان برنامه نویسی می باشد. برای مبتدیان ، پایتون بسیار ساده تر است. از طرف دیگر PHP می تواند برای برنامه نویسان تازه کار کمی سخت باشد. PHP برای ایجاد صفحات شخصی ساده طراحی شده است اما اخیرا برای کار های پیچیده تر پیشرفت کرده است. جامعه برنامه نویسان PHP در تلاش است تا پشتیبانی زیادی را برای برنامه نویسان جدید ارائه دهد. با این حال ، همانطور که در بالا ذکر شد ، پایتون به دلیل سادگی ذاتی زبان ، بیشتر پیروز می شود. سینتکس و اجزای موجود در پایتون به راحتی قابل درک است.
جامعه پشتیبان 
پایتون و PHP ، هر دو از جامعه پشتیبان عالی برخوردار هستند. PHP مدتی است که در بازار بوده است ، خصوصاً برای توسعه برنامه های وب. در نتیجه ، جامعه عظیمی از توسعه دهندگان PHP وجود دارد که آماده پشتیبانی هستند.
پایتون و PHP در اینجا مطابقت دارد. تعداد زیادی از توسعه دهندگان Python در بازار وجود دارند که به طور مداوم برنامه های پایتون را توسعه می دهند. در نتیجه ، حمایت از جامعه برجسته است. Python و PHP در این مورد با یکدیگر یکسان هستند و هیچ یک از آنها برنده نیست.
پایتون وقتی Google شروع به استفاده از آن برای برخی از برنامه های محبوب Google مانند YouTube کرد ، محبوب شد. بسیاری از startup های قدرتمند مانند Instagram ، Pinterest و Reddit از برنامه های وب مستقر در پایتون استفاده می کنند. با گفتن این نکته ، باید توجه داشت که بزرگترین شبکه اجتماعی جهان - فیس بوک از PHP برای backend است کرده است.
مستندات
مستندات گسترده برای هر دو زبان برنامه نویسی در دسترس است. وب سایت های بی شمار و انجمن های بسیاری وجود دارد که آموزشهای عالی در مورد چگونگی توسعه اپلیکیشن با استفاده از Python یا PHP ارائه می دهند. رقابت در اینجا سفت و سخت است و دقیقاً مانند جامعه پشتیبان ، واقعاً هیچ کدام به دیگری برتری ندارد. هر دو زبان از نظر در دسترس بودن مستندات به یک اندازه خوب هستند.
هزینه
Python و PHP هر دو کاملاً رایگان و Open Source هستند. هر دو در اینجا نیز پیروز می شوند. در حقیقت ، هر دو Python و PHP در اینجا به طور چشمگیری نسبت به سایر فریم ورک های وب پولی پیروز می شوند.
پشتیبانی از کتابخانه ها
در این فاکتور Python به طور قابل توجهی PHP را شکست داده است. پایتون تقریباً برای همه نوع برنامه ها از پشتیبانی کتابخانه ای فوق العاده پیشرفته برخوردار است. PHP از این جنبه از پایتون عقب مانده است ، اما Packagist (مخزن بسته های PHP) یک پشتبان عالی است که PHP را حفظ می کند. به عنوان مثال ، این روزها ، بسیاری از استارتاپ ها و حتی سازمان های بزرگ برنامه های وب تحت پشتیبانی Machine Learning را توسعه می دهند. پایتون چندین کتابخانه عالی برای یادگیری ماشین مانند TensorFlow ، Keras ، Theano ، Scikit Learn و غیره را ارائه می دهد. این کتابخانه ها سریع ، قابل استفاده و از همه مهمتر ، به خوبی با فریم ورک وب ادغام می شوند. در نتیجه ، توسعه چنین نوع برنامه هایی با استفاده از پایتون در مقایسه با تقریباً هر زبان برنامه نویسی دیگر بسیار ساده تر است.
سرعت
نسخه های PHP 5.x کاملاً کند بود و زمان زیادی را برای اجرای آن می برد. با این حال ، نسخه جدید PHP 7.x بسیار سریع ، تقریباً 3 برابر سریعتر از یک برنامه معمولی پایتون است. سرعت اغلب به یک عامل مهم در برنامه های کاربردی مهم تبدیل می شود. به عنوان مثال ، در یک سیستم بانکی اصلی که روزانه یک میلیون بازدید دارد ، تأخیر 3 برابر ممکن است تأثیر قابل توجهی در عملکرد کلی سیستم ایجاد کند. بنابراین وقتی در مورد سرعت صحبت می کنیم ، PHP با اختلاف قابل توجهی نسبت به پایتون پیروز می شود.
با این حال ، باید توجه داشت که برای اکثر اپلیکیشن های ساده ، کوچک هستند و بنابراین ، تاخیر زمانی قابل توجهی وجود ندارد. به عنوان مثال ، برای همه اهداف عملی ، 10 میلی ثانیه با 30 میلی ثانیه تفاوت چندانی ندارد البته اینگونه برنامه ها اهمیت حیاتی ندارند.
انتخاب فریم ورک وب
متداول ترین فریم ورک های وب مستقر در پایتون عبارتند از: Django ، Flask ، Pylons ، Pyramid و غیره. از طرف دیگر پرکاربردترین چارچوب های وب مبتنی بر PHP عبارتند از Codeigniter ، Zend، Laravel، Symfony و غیره.
Django بسیار سریع ، مقیاس پذیر ، ایمن و آسان برای استفاده شناخته شده است. کاملاً محکم و قدرتمند است و در تعداد زیادی از برنامه ها کاربردهای زیادی دارد. به همین ترتیب ، Codeigniter و Laravel در بازار بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و تقریباً تمام برنامه های PHP امروزه از یکی از 2 چارچوب فوق استفاده می کنند.
پایتون و PHP هر دو در این زمینه یکسان هستند و گزینه های خوبی ارائه می دهند. با این وجود توسعه دهندگان جدید از استفاده از جنگو لذت می برند زیرا زمان توسعه در جنگو بسیار پایین است و تنظیم آن بسیار آسان است.
دیباگ کردن
پایتون یک دیباگر قدرتمند به نام PDB (Python Debugger) ارائه می دهد. PDB به خوبی مستندسازی شده است و حتی برای مبتدیان نیز کاربرد آن آسان است. از طرف دیگر PHP بسته XDebug را برای دیباگ کردن فراهم می کند. هر دو PDB و XDebug متداول ترین ویژگی های دیباگ کردن را دارند - نقاط شکست ، پشته ها ، نقشه برداری از مسیر ، و غیره. هر دو Python و PHP در اینجا مشابه هستند ، و هیچ یک نسبت به دیگری برنده نیست.
به طور خلاصه ، برای اکثر امتیازات ، هر دو Python و PHP شبیه یکدیگر هستند. برای دیگران ، پایتون بهتر از PHP است. به نظر می رسد پایتون می شود. در اینجا چیزی است که ما توصیه می کنیم:
اگر یک برنامه نویس PHP با تجربه هستید ، از آنجا که از قبل آن را به خوبی می شناسید ، PHP را ادامه دهید.
اگر یک برنامه نویس متوسط هستید ، ممکن است بخواهید پایتون را یاد بگیرید و برای فرصت های شغلی بهتر به سمت آن سوق دهید.
اگر یک برنامه نویس تازه کار هستید که می خواهید توسعه backend را یاد بگیرید ، شروع به یادگیری پایتون کنید و در نهایت به فریم ورک های پایه در پایتون بروید.
 

نظر شما

0 نظر

نظری ثبت نشده است