IOT چیست؟ و چگونه کار می کند؟

IoT از شیوه ای که در برابر رفتار ما واکنش نشان می دهد ، بر شیوه زندگی ما تأثیر می گذارد. از سیستم های تهویه مطبوع که می توانند با تلفن های هوشمند کنترل شوند تا اتومبیل های هوشمند که از کوتاهترین مسیر استفاده می کنند یا ساعت هوشمندی که فعالیت روزانه ما را دنبال می کند ، شامل IOT می باشد.
IoT چیست؟
IoT یک شبکه غول پیکر با دستگاه های متصل به یکدیگر است. دستگاه ها اطلاعات مربوط به نحوه استفاده و محیطی که در آن کار می شود جمع آوری و به اشتراک می گذارند. سنسورها در هر دستگاه فیزیکی تعبیه شده اند که می تواند یک تلفن همراه ، لوازم برقی ، وسایل نقلیه ، سنسور بارکد ، چراغ راهنمایی و موارد دیگر باشد.
این سنسورها همچنان به انتشار اطلاعات در مورد وضعیت کار دستگاه ادامه می دهند. چگونه آنها این تعداد زیادی از داده ها را به اشتراک می گذارند؟ IoT یک بستر مشترک برای دستگاه ها می گذارد تا داده های خود را به اشتراک بگذارند و یک زبان مشترک برای همه دستگاه ها برای برقراری ارتباط با یکدیگر فراهم کند. داده ها از حسگرهای مختلف منتشر می شوند و با اطمینان به پلت فرم IoT ارسال می شوند. پلت فرم IoT داده های جمع آوری شده از منابع مختلف را ادغام می کند. علاوه بر این ، تجزیه و تحلیل بر روی داده ها انجام می شود ، و اطلاعات با ارزش بر حسب نیاز استخراج می شود. سرانجام ، برای اتوماسیون بهتر تجربه کاربر ، نتیجه با سایر دستگاه ها به اشتراک گذاشته می شود.
IOT چگونه کار می کند؟
سنسورها و تراشه های پیشرفته درون دستگاه های فیزیکی که ما را احاطه کرده اند تعبیه شده اند ، هرکدام داده های ارزشمندی را منتقل می کنند که به ما اجازه می دهد نحوه عملکرد این چیزها را بهتر درک کنیم. در اینجا این سؤال پیش می آید که چگونه اطلاعات را بدهیم تا دستگاه های کار کنند؟ پاسخ بستر جهانی IoT است که اطلاعات متنوعی را در اختیار ما قرار می دهد و زبان مشترکی را برای ارتباط برقرار کردن دستگاه ها و برنامه ها با یکدیگر فراهم می کند. این فرآیند با دستگاههایی شروع می شود که با یک سیستم عامل IoT ایمن، ارتباط برقرار می کنند ، داده های بسیاری از دستگاه ها را ادغام می کنند و برای به اشتراک گذاری ارزشمندترین داده ها با برنامه هایی که نیازهای خاص صنعت را دارند ، از تجزیه و تحلیل استفاده می کنند.
IoT چگونه جهان را تغییر می دهد؟
IoT با توانایی خود در برقراری ارتباط دستگاه به دستگاه ، می تواند هر صنعتی را ابداع کند. IOT پشتیبانی و ارتباط خودکار را بین دستگاه ها فراهم می کند.
عدم وجود ترافیک: سنسورهای موجود در اتومبیل با محیط ارتباط برقرار می کنند ، اطلاعات پردازش می شوند و پیامی به خودرو ارسال می شود و به رانندگان و افراد این امکان را می دهد تا برای جلوگیری از ترافیک راه دیگری را طی کنند.
نجات جان افراد: پزشکان به اطلاعات بیشتری دسترسی پیدا می کنند و این امکان را می دهد تا تشخیص بهتر و سریعتر و خطاهای اندک انجام شود.
شهرهای هوشمند: به دلیل فناوری IoT سنسورها در همه جای سطح شهر قرار گرفته اند. بنابراین فضای بیشتر و نگهداری بهتر وجود دارد.
خانه های سبز: خانه ها امروزه مجهز به دستگاه های خودکار هستند که به اندازه کافی هوشمند هستند تا بتوانند تصمیم بگیرند و خود را حفظ کنند ، مانند:
ترموستات می داند چه زمانی دما را افزایش یا کاهش می دهد.
آب مورد نیاز خانه به راحتی نگهداری می شود.
روشنایی بهینه توسط سیستم نیز حفظ می شود.
وسایلی که در کار نیستند بطور خودکار خاموش می شوند و در نتیجه باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه می شوند.
با لباس خود بپردازید: لباس با نخ های رسانا ساخته می شود و میکروچیپ بسته به هویت شما در آن تعبیه شده است. این امکان را به شما می دهد تا پیشنهاداتی دریافت کنید ، پرداخت کنید ، قفل تلفن خود را باز کنید ، توصیه هایی دریافت کنید و موارد دیگر.
چرا IoT مهم است؟
در سالهای اخیر ، IoT به یکی از مهمترین فناوریهای این قرن بدل شده است. اکنون می توانیم اشیاء روزمره مانند وسایل آشپزخانه ، اتومبیل ، ترموستات ، مانیتور کودک را از طریق دستگاه های تعبیه شده و سنسورها به اینترنت وصل کنیم ، برقراری ارتباط بدون درز بین افراد ، فرآیندها و موارد دیگر امکان پذیر است.
فناوری اینترنت اشیاء به افراد کمک می کند تا هوشمندانه زندگی و کار کنند و همچنین کنترل کاملی بر زندگی خود داشته باشند ، با استفاده از محاسبات کم هزینه ، ابر ، داده های بزرگ ، تجزیه و تحلیل و فناوری های تلفن همراه ، همه اشیاء داده ها را با حداقل مداخله انسانی جمع آوری و به اشتراک می گذارند. در این دنیای به هم متصل ، سیستم های دیجیتال هر تعامل بین چیزهای متصل را ضبط ، نظارت و تنظیم می کنند ، بنابراین دنیای فیزیکی دنیای دیجیتال است.
IoT با قادر ساختن شرکتها برای خودکارسازی فرآیندها ، هزینه های نیروی کار را کاهش می دهد. این سرویس ارائه خدمات را بهبود می بخشد ، بنابراین تولید و تحویل کالاها و همچنین شفافیت در معاملات مشتری را ارزان می کند.
IoT در صنایع مختلف از جمله امور مالی ، مراقبت های بهداشتی ، خرده فروشی ، ساخت و سایر موارد بسیار رایج می شود.
چه فناوری هایی IoT را ممکن ساخته است؟
فن آوری های زیر نقش اساسی در اجرای IoT به طور عملی بازی کرده اند:
1.رایانش ابری
تعداد زیادی از داده ها از سنسورهای دستگاه ها جمع آوری می شوند. بنابراین ، به فضای قابل توجهی برای نه تنها پردازش ، بلکه ذخیره این داده ها نیاز است ، و اینجاست که رایانش ابری نقش خود را بازی می کند. رایانش ابری این پتانسیل را دارد تا مقدار قابل توجهی از داده را به سرعت و بدون نقص پردازش کند. سیستم عامل های مدیریت هویت نمونه ای از این مثال است که از راه حل IoT برای ارائه امنیت داده استفاده می کند. مزیت استفاده از ابر این است که مقیاس پذیرتر و کارآمد تر است.
2. سنسورها
سنسورها به عنوان مؤلفه اصلی IoT در نظر گرفته می شوند زیرا داده ها را از دستگاه ها جمع آوری می کنند و سپس آن را به پردازنده ابر IoT منتقل می کنند تا داده ها را پردازش کنند. سنسورها امکان تعامل بین دستگاه را فراهم می آورند زیرا در آنها از روشهای لیتوگرافی مشابه کار با ریز پردازنده ها استفاده می شود. بنابراین سنسورهای کم هزینه و قابل اعتماد ، فناوری IoT را برای تولید کنندگان بیشتر امکان پذیر می کنند.
3. IPv6
IPv6 نسخه پیشرفته ارتباطات اولیه است که قادر به شناسایی و مکان یابی رایانه ها و دستگاه ها در اینترنت است. IPv6عملکرد را بهبود می بخشد ، دستیابی به بسته بندی کارآمد تر و امنیت را بهبود می بخشد.
سه عامل وجود دارد که چرا IPv6 به IOT مرتبط است؟
امنیت: رمزگذاری end-to-end را به شما ارائه می دهد و امنیت بیشتری به شما ارائه می دهد.
مقیاس پذیری
اتصال
4- یادگیری ماشین و تجزیه و تحلیل
با یادگیری ماشین به عنوان فناوری قرن ، مشاغل می توانند با دستیابی به حجم عظیمی از داده های ذخیره شده در ابر می توانند نتایج را سریعتر و مؤثرتر جمع آوری کنند. ظهور این فناوریهای متحد همچنان به مرزهای IoT می رود و داده های تولید شده توسط IoT نیز از این فناوری ها تغذیه می کنند.
5- هوش مصنوعی مکالمه ای
شبکه های عصبی پردازش زبان طبیعی (NLP) را در دستگاه های IoT مانند دیجیتال الکسا ، کورتانا و سیری پیاده سازی کرده اند که دستگاه ها را برای استفاده خانگی جذاب ، مقرون به صرفه و مناسب کرده است.
چه نوع صنایع از IoT سود می برند؟
1. IoT صنعتی (IIoT)
کاربرد فناوری IoT در صنعت به عنوان IoT Industrial (IIoT) یاد می شود. این فناوری از ابزار دقیق و کنترل دستگاههای حسگر که در فن آوری های ابری فعالیت می کنند استفاده می کند. امروزه صنایع برای دستیابی به کنترل و اتوماسیون بی سیم از M2M (ارتباطات ماشین به ماشین) استفاده می کنند. اما با ظهور فناوریهای ابری ، صنایع می توانند به یک لایه جدید اتوماسیون دست یابند ، بنابراین مدلهای تجاری ایجاد می کنند. IIoT به عنوان موج چهارم انقلاب صنعتی یا صنعت 4.0 گفته می شود.
در زیر چند کاربرد متداول برای IIoT وجود دارد:
شهرهای هوشمند
تدارکات به هم پیوسته و هوشمند
تولید هوشمند
نگهداری پیشگیرانه و پیش بینی کننده
شبکه های هوشمند
صنایع زیر از فناوری IoT استفاده می کنند:
1. ساخت
تولید کنندگان با استفاده از مانیتورینگ خط تولید ، می توانند قبل از وقوع خرابی از آن جلوگیری کنند و از تجهیزات محافظت کنند. سنسورها قادر به اندازه گیری هستند تا خروجی دستگاه یک میزان پایین تر نیاید بنابراین تولیدکنندگان می توانند به سرعت تجهیزات را برای صحت بررسی کنند. IOT این امکان را به شرکتها می دهد تا هزینه های عملیاتی را کاهش دهند ، زمان بهتری داشته باشند و مدیریت عملکرد دارایی را بهبود بخشند.
2. اتومبیل
IoT مزیت قابل توجهی در صنعت خودرو ارائه می دهد ، با استفاده از مزایای استفاده از آن در خطوط تولید استفاده کنند ، سنسورها می توانند در صورت وجود در وسایل نقلیه موجود در جاده ، خرابی تجهیزات را تشخیص دهند و جزئیات و توصیه را به راننده هشدار دهند. 
3. حمل و نقل و تدارکات
سیستم های لجستیکی و حمل و نقل از برنامه های IoT استفاده می کنند. ناوگان کامیون ها ، اتومبیل ها ، کشتی ها و قطارهای دارای موجودی بر اساس عواملی مانند آب و هوا ، ترافیک ، در دسترس بودن وسیله نقلیه ، در دسترس بودن راننده و موارد دیگر به دلیل داده های سنسور IoT مورد استفاده مجدد قرار می گیرند. کالاها یا موجودی وسایل می توانند به سنسورها مجهز باشند و همچنین می توانند برای نظارت و ردیابی دما بررسی شوند.
صنایع نظارت بر دما مانند مواد غذایی و نوشیدنی ها ، داروها و ... از حسگرهای IoT برای نظارت به موقع دمای کالاهای خود و ارسال هشدار در هنگام افزایش دما یا پایین آمدن دما نسبت به سطحی معین استفاده می کنند که می تواند تهدیدی برای محصول باشد.
4. بهداشت و درمان
فناوری IoT مزایای عظیمی را برای صنعت بهداشت و درمان ارائه می دهد. دارایی های کمک به بیمار مانند صندلی های چرخدار را می توان با کمک سنسورهای IoT به راحتی پیدا کرد. به طور مشابه ، بسیاری از دارایی های بیمارستان قابل ردیابی هستند که از مراقبت مناسب از بیمار اطمینان می کنند.
نکات مثبت و منفی اینترنت اشیاء (IoT)
مزایای استفاده از IoT
برخی از مزایای IoT عبارتند از:
امکان دسترسی به اطلاعات در هر زمان و در هر دستگاه از هر کجا.
ارتباطات بهبود یافته بین دستگاههای الکترونیکی متصل به هم
انتقال بسته های داده از طریق شبکه ، موجب صرفه جویی در هزینه و زمان می شود
خودکارسازی وظایف ، کیفیت خدمات تجاری را بهبود می بخشد و از این طریق مداخلات انسانی را کاهش می دهد.
معایب IoT
در زیر برخی از معایب IoT ذکر شده است:
با افزایش تعداد دستگاه های به اشتراک گذاری اطلاعات ، شانس اینکه یک هکر بتواند اطلاعات محرمانه را بدزد ، افزایش می یابد.
سازمان ها ممکن است با تعداد زیادی دستگاه IoT سر و کار داشته باشند ، و جمع آوری و مدیریت داده ها از همه این دستگاه ها می تواند چالش برانگیز باشد.
در صورت وجود اشکال در سیستم ، هر دستگاه متصل به سیستم خراب می شود.
دستگاه های تولید کنندگان مختلف ، برقراری ارتباط با یکدیگر را دشوار می دانند زیرا هیچ استاندارد بین المللی برای سازگاری با IoT وجود ندارد.
اپلیکیشن های IoT
1. خانه هوشمند
خانه های هوشمند بخش مهمی از برنامه IoT محسوب می شوند که هم ضروری و هم کارآمد است. هر ماه حدود 60،000 نفر در جستجوی خانه های هوشمند هستند. بانکهای اطلاعاتی خانه های هوشمند برای تجزیه و تحلیل IoT شامل 256 شرکت و شرکت های نوپا با هدف ارائه بهترین تجربه زندگی به مشتریان خود هستند. نامهای برجسته شرکت های نوپا مانند AlertMe یا Nest و همچنین چندین شرکت چند ملیتی مانند Philips ، Haier یا Belkin برخی از سازمان هایی هستند که خدمات خانه هوشمند ارائه می دهند.
2. پوشیدنی ها
انتشار جدیدترین ساعت هوشمند اپل هر سال مشتاقانه در انتظار مصرف کنندگان وفادار آن در سراسر جهان است. دستگاه های پوشیدنی که زندگی ما را آسان می کنند عبارتند از: دستبند theLookSee ،Trainer Smart B Sony ، کنترل ژست Myo و موارد دیگر.
3. شهر هوشمند
به نظر می رسد شهرهای هوشمند نوآوری قابل توجهی است که طیف گسترده ای از برنامه ها مانند توزیع آب و مدیریت ترافیک ، مدیریت پسماند ، نظارت بر محیط زیست و موارد دیگر را پوشش می دهد. دلیل محبوبیت آن این است که سعی می کند ناراحتی ها و مشکلات افرادی که در شهرها زندگی می کنند را به حداقل برساند. راه حل های IoT در بخش شهر هوشمند مسائل مختلف مربوط به مترو مانند ترافیک ، آلودگی هوا و سر و صدا و ایجاد امنیت شهرها را حل می کند.
4. شبکه هوشمند
شبکه های هوشمند اطلاعات را براساس رفتار تأمین کنندگان برق و مصرف کنندگان به روش خودکار برای بهبود بهره وری ، اقتصاد و قابلیت اطمینان در توزیع برق استخراج می کنند.
5- اینترنت صنعتی
صنایعی مانند تولید برق ، نفت ، گاز و مراقبت های بهداشتی ماشین آلات و دستگاه های خود را با استفاده از IoT مجهز می کنند و از خرابی و خطای سیستم و اتفاقات غیرمترقبه و در نتیجه شرایط تهدید کننده زندگی با کمک IoT جلوگیری می شود. دستگاه هایی مانند باندهای تناسب اندام برای نظارت بر قلب یا لوازم خانگی هوشمند با حسگرهای IoT تعبیه شده اند و سهولت استفاده را فراهم می کنند اما قابل اعتماد نیستند زیرا به طور معمول در صورت وقوع خرابی شرایط اضطراری ایجاد نمی کنند.
6. اتومبیل های بهم متصل
فناوری اتومبیل متصل یک شبکه گسترده و پیچیده از چندین آنتن ، سنسور ، نرم افزار های تعبیه شده و فناوری هایی است که در جهت کمک به ارتباطات به حرکت در دنیای پیچیده کمک می کنند. این الزامات زمانی مهم می شوند که انسان کنترل فرمان و ترمز را به وسایل نقلیه خودمختار که اکنون در بزرگراه های ما آزمایش می شوند ، واگذار کنیم. بنابراین ، ساخت این وسایل نقلیه باید کارآمد ، دقیق و قابل اعتماد باشد.
آینده IOT
در دستگاه های متصل به اینترنت اشیاء سنسورهایی تعبیه شده اند. هنگامی که یک وسیله می تواند از هر کجا کنترل شود ، وقتی خود را به صورت دیجیتالی نشان می دهد ، اتصال از داده های بیشتری ضبط می کند ، که این امر راه های بهبود ایمنی ، افزایش کارایی و امنیت IoT را تضمین می کند.
فناوری IoT به شرکتها کمک می کند تا عملکرد خود را با آنالیز IoT و IoT Security برای ارائه خروجی های تولیدی بهبود بخشند. صنایع در بخش های آب و برق ، نفت و گاز ، بیمه ، ساخت ، حمل و نقل و زیرساخت ها از IoT با تصمیم گیری های آگاهانه و torrent استفاده می کنند.
نتیجه
همانطور که می دانیم فناوری IoT قبلاً خود را در خانه ها ، فضاهای عمومی ، دفاتر و کارخانه ها جا داده است و با چنین سرعتی در حال توسعه ، روز به مراتب نمی رسد که عبارت IoT "هر چیزی که بتواند به هم وصل شود" باشد. بسیار نزدیکتر به واقعیت.

بنابراین ، سؤال واقعی باید این باشد که چگونه باید اتصالات ایجاد شود تا بیشترین کارایی ممکن را داشته باشد و در عین حال ویژگیهای مهم نظیر امنیت و مقرون به صرفگی را حفظ کند و نه اینکه در زمان وقوع این اتفاق باشد. استقرار چنین دستگاه هایی به تعداد قابل توجهی از پهنای باند دستگاه های کم مصرف نیاز دارد. این امر مستلزم استفاده بیشتر از LwM2M که پروتکل سبک است که برای مدیریت چنین ماشینهای دارای منبع محدود طراحی شده است، می باشد. بنابراین ، از چنین دیدگاه عملی ، مسئله موفقیت در مورد برنامه های IoT به انتخاب فناوری مناسب IoT از میان مجموعه وسیعی از راه حل های موجود ، دامن می زند.
 

نظر شما

0 نظر

نظری ثبت نشده است