کدنویسی در مقایسه با برنامه نویسی:تفاوت هایی که باید بدانید

کدنویسی در مقایسه با برنامه نویسی:تفاوت هایی که باید بدانید

برخی از سابقه داران در صنعت توسعه نرم افزار ادعا می کنند که کدنویسی با برنامه نویسی یکسان نیست. فقط به این دلیل که وقتی می توانید کد بزنید به این معنی نیست که می توانید برنامه نویسی کنید. حالا معنی این حرف چیست؟ من مطمئن هستم که در تمام این سالها شما فکر کرده اید که این دو کلمه می توانند به صورت یکسان مورد استفاده قرار گیرند و معنای یکسانی دارند. اما این دو کلمه متفاوت هستند.
کد نویسی توانایی درک سینتکس و ساختار یک زبان است ، در حالی که برنامه نویسی توانایی ترجمه یک فکر یا یک ایده به یک زبان برای حل مسئله است
بگذارید کمی عمیق تر بررسی کنیم تا بتوانیم دو واژگان متداول در صنعت نرم افزار را بشناسیم
کدنویسی چیست؟
زبانی که کامپیوترها آن را درک می کنند کد ماشین است که درک آن برای انسان دشوار است. از این رو یک روش طبیعی تر برای تعامل با رایانه ها ابداع شد  و آن زبان های برنامه نویسی می باشد بیشتر زبانهای برنامه نویسی چه مشترکاتی دارند؟
نحو و قوانینی که هنگام نوشتن کد باید رعایت شود
کامپایلر - که کد را به کد دستگاه تبدیل می کند تا کامپیوتر آن را بفهمد
کامپیوتر کد را اجرا می کند و نتایج را برمی گرداند
زبان های برنامه نویسی زیادی وجود دارد که می توانید برای نوشتن کد خود از آنها استفاده کنید. برنامه نویسی فرایند استفاده از یک زبان برنامه نویسی برای کنترل رایانه برای رفتار کردن آنگونه که توسعه دهنده می خواهد، می باشد. هر خط کد به رایانه می گوید کاری انجام دهد ، و به سندی با چند خط کد اسکریپت گفته می شود. اسکریپت ها فقط در صورت تهیه و اجرای آنها می توانند نتایج مطلوب را به شما ارائه دهند. شما باید اسکریپت خود را به یک برنامه تبدیل کنید. فرآیند کامپایل کردن کد را از زبان برنامه نویسی شما به کد دستگاه تغییر می دهد ، که رایانه شما می تواند آن را درک کند. هر نوع برنامه ، بازی یا وب سایت یک برنامه است.
به طور خلاصه ، برنامه نویسی شامل نوشتن بسیاری از خطوط کد برای ایجاد یک برنامه نرم افزاری است.
برنامه نویسی چیست؟
گرچه کد نویسی بخش بزرگی از چرخه عمر توسعه نرم افزار است ، اما یک بخش اساسی نیست. برای ایجاد یک برنامه ، باید چندین مرحله لازم را طی کنید که شامل برنامه ریزی ، طراحی ، آزمایش ، استقرار و حتی نگهداری هستند. بنابراین برنامه نویسی یک تصویر بزرگتر است و شامل نه تنها کدنویسی بلکه وظایف دیگری مانند تجزیه و تحلیل و اجرای الگوریتم ها ، درک ساختار داده ها و حل مشکلات است.
برنامه نویسی برای کدنویسی ضروری است. شما باید با طرح کلی یا ساختار برنامه آشنا باشید. به عنوان مثال ، می توانید شبه کد از منطق کدنویسی خود را بنویسید ، و شبه کد یک روش کارآمد برای توضیح الگوریتم به یک کدنویس است.
امکانات
بنابراین ، اجازه دهید ویژگی های کدنویسی و برنامه نویسی را بررسی کنیم:
1 .دامنه
کدنویسی زیر مجموعه برنامه نویسی است. در کد نویسی ، شما مجموعه ای از دستورالعمل ها را به زبانی که کامپیوتر می تواند درک کند تبدیل می کنید. کدنویسی در قسمت هایی قابل انجام است. قبل از کد نویسی ، باید برنامه ای راجع به آنچه می خواهید کد کنید ، داشته باشید. شبه کد اغلب توسط کدنویس ها استفاده می شود که در منطق کار به آنها کمک می کند. شبه کد یک روش غیر رسمی برای توصیف برنامه شما است و از هیچ نحو زبان برنامه نویسی پیروی نمی کند.
در حالی که برنامه نویسی دامنه وسیع تری دارد که الزامات را تعریف می کنید ، منطق ، کد ، تست و ساخت یک فایل اجرایی از کد های مورد نیاز از کار های برنامه نویس است.
2 .مهارت
کد نویسان به طور معمول از دستورالعمل ها و شرایط لازم برای نوشتن کد پیروی می کنند. به عنوان کدنویس ، باید نحو یک زبان برنامه نویسی را بدانید.
یک برنامه نویس برای به دست آوردن مهارت ها و دانش لازم برای نوشتن منطق ، تجزیه و تحلیل ، طراحی و نوشتن برنامه های پیچیده نیاز به یک مدرک تخصصی و سالها تجربه دارد. برنامه نویسان غالباً از مهارت های تخیل و تحلیلی خود برای حل مشکلات خاص استفاده می کنند. یک برنامه نویس باید بتواند ساختار داده ها و الگوریتم های پیچیده را درک و ایجاد کند.
برنامه نویسان غالباً خودشان یا نویسندگان فنی الزمات محصول نهایی که باید درنظر گرفته شود را می نویسند. کد نویسان سپس برای نوشتن کد از آن مشخصات پیروی می کنند اما خودشان روی مشخصات کار نمی کنند. برنامه نویسان همچنین در تدوین ، اشکال زدایی ، آزمایش و اجرای کد، نقش دارند.
3 .ابزار
اگر به زبان برنامه نویسی کاملاً آگاه باشید ، برای کد نویسی ، یک ویرایشگر متن ساده مانند Wordpad می تواند کافی باشد. ابزارهای توسعه می توانند از دسته های بسیاری مانند پیوند دهنده ها ، کامپایلرها ، ویرایشگرهای کد ، طراحان GUI ، اسمبلرها ، دیباگر ها ، ابزارهای تحلیل عملکرد و موارد دیگر، باشند.
برخی از ابزارهای توسعه محبوب که به کد نویسان کمک می کند Eclipse ، Bootstrap ، Delphi ، ATOM و بسیاری موارد دیگر هستند.
از آنجایی که برنامه نویسی دامنه گسترده تری دارد ، باید با مفاهیم پیشرفته ای برای برنامه نویسی مانند Git و Github ، ابزارهای پایگاه داده ، ابزارهای تحلیلی مانند Apache Spark ، ابزار ارائه ، ابزار Cloud و موارد دیگر آشنا باشند.
4 .خروجی
در مورد کد نویسی ، نتیجه یک قطعه کد فقط نتیجه مطلوب برای مجموعه ای از دستورالعمل های داده شده به یک کامپیوتر است. نتیجه برنامه نویسی می تواند یک برنامه کامل ، یک محصول نرم افزاری یا یک وب سایت باشد.
اگر برنامه نویسی یک کتاب است ، می توان کد نویسی را یک فصل از آن کتاب درنظر گرفت.
5. پشتیبانی
هم برنامه نویسی و هم کد نویسی از حمایت جامع جامعه برای بهبود مستمر برخوردار هستند. Stackoverflow.com ، Github ، Toptal ، SAP Community Network و بسیاری موارد دیگر وب سایتهایی هستند که هم برای برنامه نویسان و هم برای کد نویسان مفید هستند.
فرصت هایی برای شروع کد نویسی
برای یادگیری نحوه کدنویسی و حتی تبدیل شدن به یک برنامه نویس باتجربه، می توانید از جوانی شروع کنید. چندین فرصت برای شروع کار در مسیر برنامه نویسی وجود دارد.
برنامه نویسی برای یادگیری بسیار مهم است زیرا پایه ی کار شما می باشد.
خلاصه
برای نتیجه گیری ، شغل کدنویسی مطلوب ترین شغل امروز است. یادگیری کدنویسی کار سختی نیست ، فقط به تمرین و زمان نیاز دارد. شما می توانید مهارت های کد نویسی خود را سنگین کنید و یقین دارید که تفاوت های ظریف یک برنامه نویس خوب را یاد بگیرید و از زنجیره ارزش مهندسی نرم افزار بالا بروید.
برنامه نویسان یک طرز فکر فنی دارند و مهارت های تحلیلی قوی دارند. همه برنامه نویسان کدنویس هستند اما همه کدنویس ها برنامه نویس نیستند.

نظر شما

0 نظر

نظری ثبت نشده است