مقایسه R و متلب

آیا می دانید روزانه چقدر داده در جهان ایجاد می شود؟ تحقیقات انجام شده توسط Forbes نشان می دهد که هر روز 2.5 کیتینلیون بایت داده ایجاد می شود. تنها در دو سال گذشته ، 90 درصد از داده ها در جهان تولید شده توسط کاربر و بیشتر آنها در اینترنت یا روی ابر شناور است. برای پردازش و استخراج بینش های عملی از چنین حجم عظیمی از داده برای کمک به تصمیم گیری در تجارت ، استفاده از روش های علمی ، الگوریتم های پیچیده و تجزیه و تحلیل داده ها ضروری است. دو ابزار مهم و قدرتمند مدل سازی داده ها که توسط دانشمندان داده و آمار شناسان مورد استفاده قرار گرفته اند R و MATLAB هستند. این دو ابزار می توانند داده های ساخت یافته و بدون ساختار را پردازش کنند.
معرفی و تعریف مختصر R و MATLAB
R یک زبان برنامه نویسی open source و قدرتمند برای محاسبات آماری و گرافیک است. R پیاده سازی تکنیک های آماری مختلف مانند مدل سازی خطی و غیر خطی ، الگوریتم های یادگیری ماشین ، تجزیه و تحلیل سری زمانی و تست های آماری کلاسیک و غیره را انجام می دهد. R شامل یک زبان و یک محیط زمان اجرا با گرافیک ، یک دیباگر ، دسترسی به کارکردهای سیستمی خاص و امکان اجرای برنامه های ذخیره شده در فایل های اسکریپت است.
MATLAB یک زبان برنامه نویسی است که به محاسبات ریاضی و فنی اختصاص داده شده و برای مهندسین و دانشمندان طراحی شده است. محیط دسکتاپ یک روش طبیعی برای بیان ریاضیات محاسباتی مانند جبر خطی ، تجزیه و تحلیل داده ها ، سیگنال و پردازش تصویر دارد. MATLAB یک راه حل خاص برنامه با نام "جعبه ابزار" دارد. جعبه ابزار مجموعه ای از توابع MATLAB را ارائه می دهد که به عنوان پرونده های M نامیده می شوند که مجموعه خاصی از مشکلات را حل می کند. مناطق مختلفی وجود دارد که جعبه ابزار از جمله پردازش سیگنال دیجیتال ، سیستم های کنترل ، شبکه عصبی ، شبیه سازی ها ، Deep Learning و بسیاری مناطق دیگر در دسترس است.
R در مقایسه با متلب
حال ، بگذارید چند تشابه و تفاوت بین دو زبان برنامه نویسی قدرتمند را که دانشمندان داده استفاده می کنند ، بررسی کنیم.
اگر به طور خلاصه در مورد R و MATLAB بخوانید ، نتیجه می گیرید که تقریباً مشابه هستند زیرا هر دو دسترسی به توابع ریاضی ، آمار دارند ، آنها زبانهای برنامه نویسی هستند که توسط همان جامعه کاربران استفاده می شوند. با این وجود ، مقایسه چند عامل مهم ممکن است شما را به نتیجه دیگری برساند.
آسان برای یادگیری
R به دلیل منحنی یادگیری شیب دار شناخته شده است. تحقیق توسط آمار شناسان توسعه یافته است از این رو توانایی کامل آن از طریق برنامه نویسی قابل دسترسی است. هیچ رابط کاربری گرافیکی برای کمک به غیر برنامه نویسان برای انجام تجزیه و تحلیل وجود ندارد. نمونه های کاری R پیچیده است و برای مبتدیان مناسب نیست. با این حال ، R-Commander و R-Studio نسخه های جدید رابط کاربری گرافیکی را برای R را به نفع جامعه توسعه دهنده قرار داده اند.
از طرف دیگر متلب یک زبانی است که یادگیری و یادآوری آن آسان است زیرا سینتکس و طراحی در سراسر محصولات ساده و سازگار است و از این رو MATLAB در این زمینه R را شکست می دهد.
هزینه
R یک محصول open source است از این رو رایگان است. از طرف دیگر متلب بسته به نوع استفاده آن هزینه های مختلفی. MATLAB محصولی از Mathworks است و یک زبان برنامه نویسی اختصاصی است.
کارایی
هنگامی که وظایف محاسبات فنی به میان می آید ، آمار و یادگیری ماشین MATLAB سریعتر از R. است. اما یک توسعه دهنده ماهر در R می تواند نتایج را سریعتر بدست آورد و عملکرد را بهبود بخشد.
کارکردها
MATLAB در برنامه های مختلفی مانند پردازش تصویر ، دستکاری ماتریس ، یادگیری ماشین و پردازش سیگنال مورد استفاده قرار می گیرد ، در حالی که R معمولاً برای تجزیه و تحلیل آماری و پردازش داده ها استفاده می شود.
پشتیبانی و مستندات
از آنجا که R یک زبان منبع باز است ، برای پشتیبانی و مستندات جامعه بزرگی از توسعه دهندگان را در اختیار دارد. اما ، برای مستندات MATLAB ، کار MathWorks غیرقابل مقایسه و استثنایی است. مستندات به صورت آنلاین و در داخل محیط کاری MATLAB کاملاً قابل جستجو است و صدها نمونه کد را شامل می شود. MATLAB اختصاصی دارای بیش از 200 متخصص پشتیبانی فنی ویژه در سراسر جهان برای رفع مشکلات دارد و همچنین یک جامعه فعال نیز دارد.
یادگیری ماشین
R و MATLAB هر دو در یادگیری ماشین بطور عمیق کار کرده اند. R دارای مجموعه های کتابخانه ای گسترده ای است ، و MATLAB دارای جعبه ابزار آماری و یادگیری ماشینی است که شامل یک برنامه طبقه بندی برای راهنمایی شما برای جستجوی تعاملی داده ها ، انتخاب ویژگی ها ، مشخص کردن طرح های اعتبار سنجی ، مدل های متعدد و ارزیابی نتایج است. این انتخاب بستگی به آنچه در یادگیری ماشین دارید بستگی دارد. اگر وظیفه شما شامل پردازش تصویر است ، MATLAB انتخاب مناسبی است. اما اگر می خواهید از روش های آماری برای الگوریتم های پیچیده استفاده کنید ، R انتخاب مناسبی خواهد بود.
بصری سازی
R و MATLAB برای تجسم داده ها و نمایش خروجی ها به یک اندازه قدرتمند هستند. R چهار پیاده سازی جالب و متفاوت گرافیکی دارد - گرافیک پایه ، گرافیک Grid ، گرافیک مشبک و Ggplot2. گرافیک های پایه سیستم گرافیکی پیش فرض در R است و ساده تر از چهار سیستم دیگر است.
MATLAB همچنین از توسعه برنامه های کاربردی با ویژگی های رابط کاربری گرافیکی (GUI) پشتیبانی می کند. توابع گرافیکی در MATLAB شامل توابع نقشه برداری D 2 و D 3 برای شخصی سازی طرح ها به صورت تعاملی یا برنامه ای است. Simulink ، یک بسته اضافی در MATLAB است که یک محیط برنامه نویسی گرافیکی برای مدل سازی ، شبیه سازی و تجزیه و تحلیل سیستم های پویای چند دامنه است. رابط اولیه Simulink یک بلوک گرافیکی و مجموعه قابل تنظیم از کتابخانه های بلوک است.
سیستم عامل (OS)
R روی هر سه سیستم عامل مصرف کننده (OS) (لینوکس ، مک و ویندوز) و همچنین سیستم عامل Solaris سرویس دهنده گرا کار می کند. R مستقل از پلتفرم است و این بدان معناست که باید در هر یک از این سیستم عاملها به یک شیوه رفتار کند. این موضوع تا حدودی با آزمایش CRAN تسهیل می شود که اطمینان حاصل می کند که بسته های R بر روی تمام سیستم عامل های ذکر شده در بالا کار می کنند.
متلب همچنین در لینوکس ، مک و ویندوز کار می کند. واقعیت جالب این است که مجوزهای MATLAB از آدرس MAC رایانه برای شناسایی رایانه مجاز استفاده می کنند. از آنجا که آدرس MAC یک مقدار سخت افزاری است ، در بین سیستم عامل های نصب شده در همان دستگاه پایدار است. بنابراین ، اگر MATLAB را روی سیستم عامل های مختلف نصب شده در همان دستگاه فیزیکی نصب کنید ، همان فعال سازی حساب می شود.
رابط با زبانهای دیگر:
MATLAB یکپارچه سازی دو طرفه قابل انعطاف با سایر زبان های برنامه نویسی را فراهم می کند که به این معنی است که:
می توانید از زبان دیگری با متلب ارتباط برقرار کنید.
از MATLAB می توانید با کتابخانه هایی که به زبان های برنامه نویسی نوشته شده است ارتباط برقرار کنید
کد MATLAB را می توان به کد ++C / C  تبدیل کرد
به همین ترتیب ، رابط های R برای تعدادی از زبان ها توسعه داده شده است. می توانید کد نوشته شده به زبان های دیگر را در R فراخوانی کنید و همینطور بالعکس. می توانید توابع C / C++ را در  R فراخوانی کنید و R را می توان از پایتون فراخوانی کرد.
پس کدام بهتر - R یا MATLAB؟
R بین سازمان های آموزش ، بهداشت و درمان و دولت بسیار محبوب است. متلب به طور گسترده در موسسات دانشگاهی و پژوهشی و همچنین در شرکتهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. متلب در صنعت حمل و نقل هوایی و هوافضا بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.
همانطور که دیدیم ، هر دو در حوزه خود قدرتمند هستند ، R مکان خوبی برای شروع است - به عنوان یک زبان برنامه نویسی آماری ، دارای طیف گسترده ای از روش های آماری پیش فرض است که به راحتی قابل دسترسی است. R-Studio ، محیط توسعه یافته یکپارچه (IDE) برای کاربران R ، راهی عالی برای کاربران برای خواندن اسناد و نوشتن کد به طور هم زمان فراهم می کند.
MATLAB برای محاسبات ریاضی فشرده استفاده می شود و MATLAB از هر نرم افزار ریاضی دیگری برای یادگیری و برنامه نویسی آسان تر است. از این رو ، انتخاب شما از R یا MATLAB به تجربه شما در برنامه نویسی ، دانش در مورد آمار و ریاضیات و از همه مهمتر کاربرد و الزامات عملکردی بستگی دارد.

نظر شما

0 نظر

نظری ثبت نشده است