معرفی سیستم مدیریت محتوای جوملا

جوملا یکی از قوی ترین سیستم های مدیریت محتوا می باشد و در سراسر جهان برای اهداف مختلفی از وبسایت های ساده گرفته تا اپلیکیشن های پیچیده استفاده می شود. نصب و مدیریت جوملا بسیار آسان است، قابل اعتماد است و قدرت تعادل بالایی دارد و همچنین انعطاف پذیر است و استفاده از آن آسان می باشد. جوملا Open Source است. در این مقاله قصد داریم متداول ترین پرسش ها درباره جوملا را پاسخ بدهیم.

یک سیستم مدیریت محتوا چیست و چگونه می تواند به من کمک کند؟

یک سیستم مدیریت محتوا، سیستمی است که از طریق آن می توانید یک وبسایت را بسازید و آن را مدیریت کنید یعنی از وبسایت خود برای مدیریت آن استفاده می کنید.

یک سیستم مدیریت محتوا، طراحی و مدیریت وبسایت را از یکدیگر جدا می کند و همچنین مسیریابی ها را نیز از پردازش محتوای وارد شده (و نمایش آن) جدا می کند. اگر تا به حال بطور دستی یک وبسایت ساخته باشید که بیش از 10 صفحه داشته باشد احتمالا با مشکلاتی از قبیل اضافه کردن صفحات جدید یا گروهی از صفحات جدید مواجه خواهید شد. اضافه کردن صفحات جدید به منوی صفحات موجود کار دشواری می باشد. یک سیستم مدیریت محتوا breadcrumb های منو و دیگر ابزار های مسیریابی را برای شما مدیریت می کند این ویژگی باعث می شود که شما و تیم شما روی محتوا تمرکز بیشتری داشته باشید.

اگر تا به حال تصمیم گرفته باشید که ظاهر و یا عملکرد یک وبسایت را بطور دستی تغییر دهید کار بسیار زیادی را باید انجام دهید با یک سیستم مدیریت محتوا یا CMS با یک قالب سایت شما ساخته می شود و محتوای شما روی آن قرار می گیرد با این روش ظاهر سایت شما تنها با یک دکمه تغییر خواهد کرد.

دلایل دیگر برای انتخاب یک سیستم مدیریت محتوا مانند جوملا

یک CMS به صورت داینامیک کار می کند و علاوه بر بازیابی داده ها از یک پایگاه داده و نمایش آن در قالب موجود برای ساخت یک صفحه کار های دیگری نیز می توان باآن انجام داد. محتوای اصلی شما در بخش مرکزی صفحه تجمیع می شود و ماژول های دیگر مرتبط با محتوا در حاشیه ی صفحه قرار می گیرد. لیستی از "محبوب ترین ها"، "موارد اخیر"، "موارد مرتبط" می تواند در صفحات شما قرار بگیرد و همچنین نظرسنجی درباره موضوعات مختلف،خبرنامه و عضویت نیز می توانید داشته باشید.

هزینه ی جوملا برای من چقدر خواهد بود؟

قبل از سال 2004 یک CMS مانند جوملا برای شما و یا شرکتتان هزاران پوند هزینه داشت اما به لطف حرکت های Open Source و تلاش توسعه دهندگان داوطلب در joomla.org شما می توانید از یک CMS با تمام امکانات آن بطور رایگان استفاده کنید و فقط درصورتی که بخواهید فرد دیگری سایت بر مبنای جوملا برای شما بنویسد برایتان هزینه خواهد داشت.

درصورت بروز مشکل جوملا چگونه پشتیبانی می کند؟

پشتیبانی یک انتظار به حق می باشد. ما می دانیم که استفاده از جوملا نیاز به پشتیبانی قابل اعتماد دارد که زمان پاسخ آن نیز سریع باشد. اگر شما علاقه دارید تا جوملا را امتحان کنید اما میخواهید بدانید که پشتیبانی برای آن وجود دارد یا نه، پشتیبانی از جوملا وجود دارد. جوملا سرویس هایی ارائه می دهد که هدف آن ها نگه داشتن شما در صدر می باشد. کارمندان جوملا در انجمن هایی خدمات رایگان ارائه می دهند شناخته شده هستند که در آن می توانیم یک همکاری دوستانه و محترمانه داشته باشیم. بسیاری از FAQ ها یا توسط ما نوشته شده اند یا با ما مشارکت داشته اند و کارمندان جوملا در تست نسخه های جوملا نیز مشارکت می کنند و ماژول هایی که عملکرد جوملا را گسترش می دهند را نیز می سازند.

اگر شما از جوملا برای یک سایت مشارکتی یا یک سایت شخصی استفاده می کنید از انعطاف و کنترلی که جوملا ارائه می دهد شگفت زده خواهید شد و البته قدرتی کمی پیچیدگی نیز دارد. کسانی که تا به حال وبسایت نساخته اند و یا تا به حال اسکریپتی روی سرور نصب نکرده اند ممکن است کمی آموزش برای آن ها دشوار باشد.

اگر من چیزی از HTML، CSS، javascript،PHP ندانم می توانم از جوملا استفاده کنم؟

بله شما به تمام موارد بالا برای استفاده از CMS جوملا نیاز ندارید.

می توانم جوملا را امتحان کنم؟ کجا می توانم با جوملا کار کنم؟

یک نصب پیش نمایشی وجود دارد که در demo.joomla.org قرار دارد (نام کاربری:admin رمز عبور:admin) که طبیعتا امکانات این نسخه محدود می باشد. برای اینکه تمام امکانات جوملا را ببینید باید آن را روی سیستم خود نصب کنید.

من می خواهم از جوملا استفاده کنم. گام بعدی چیست؟

آخرین نسخه ی جوملا را دانلود کنید.

حالا یک پکیج کامل stable که با نسخه ی جوملا هماهنگی دارد را با فرمت دلخواه دانلود کنید.

نصب جوملا در فضای وب خودتان

قبل از اینکه شروع کنید اطمینان حاصل کنید که به زبان برنامه نویسی PHP دسترسی دارید و پایگاه داده MySQL در وب سرور شما پشتیبانی میشود.

فایل جوملا که از قبل دانلود کردید را در یک پوشه ی در دسترس در کامپیوتر خود Unzip کنید.

از یک برنامه ی FTP استفاده کنید و تمام فایل ها و پوشه ها را به فضای وب منتقل کنید.

شما ممکن است نیاز داشته باشید یک پایگاه داده جدید بسازید.

به هاست پایگاه داده،نام پایگاه داده،نام کاربری پایگاه داده و رمز عبور آن توجه کنید.

حالا دسترسی به فضای وب و روال نصب شما را در روند تنظیمات راهنمایی خواهد کرد.

شما پیش از نصب یک بررسی جزئی از برخی پیش نیاز های مورد نیاز برای اجرای بهینه ی جوملا خواهید دید.

یک سناریو بسیار محتمل این است که ممکن است نیاز باشد دسترسی برخی از پوشه ها را تغییر دهید. برای این کار از برنامه ی FTP استفاده کنید.   

سپس اطلاعات پایگاه داده که پیش تر به دست آوردید از شما خواسته می شود.

در انتهای پروسه از شما خواسته می شود تا پوشه ی installation را حذف کنید.

تبریک نصب جوملای شما به اتمام رسید.

 

نظر شما

0 نظر

نظری ثبت نشده است