معرفی متلب - Matlab

اگر شما درحال خواندن این مقاله هستید حتما علاقه مند هستید که بدانید متلب چیست خوشبختانه Matlabtips یک منبع عالی برای یادگیری متلب و قابلیت های بسیاری که با آن همراه است، می باشد اما ابتدا باید به این سوال های ساده اما مهم پاسخ بدهیم:

متلب چیست؟ چرا باید از آن استفاده کنیم؟ معمولا کجا از متلب استفاده می شود؟

متلب که کوتاه شده ی آزمایشگاه ماتریس است یک محیط برنامه نویسی کامل است که شامل زبان برنویسی مختص خود،IDE (محیط توسعه ی مجتمع)، کتابخانه ها (که در متلب toolbox ها نامیده می شود) و بسیاری موارد دیگر، است.

نکته: IDE (محیط توسعه ی مجتمع) مکانی است که کد های خود را تایپ می کنید. مزیت استفاده از IDE (نسبت به استفاده از یک ویرایشگر متن ساده مانند Notepad ) امکاناتی مانند بررسی خطا، تکمیل syntax و پیشنهاد های کارکردی، است.

زبان برنامه نویسی متلب یک زبان سطح بالا است به این معنی که نیاز نیست شما به عملیات های سطح پایین نظیر مدیریت حافظه فکر کنید( اگرچه بسیاری از کاربران سطح بالا ممکن است به این مساله نفوذ کنند) بطور مشابه متلب یک زبان با تایپ های ضعیف است اما در برخی از زبان ها (مانند C++) شما همیشه باید نوع متغیر را تعریف کنید اما در متلب این کار بطور پیش فرض انجام می شود. برای مثال برای تعریف متغیر myVar با مقدار 2.38 نحوه ی تعریف در C++ و متلب به صورت زیر است:

C++:

double myVar = 2.38;

متلب:

myVar = 2.38;

متلب این کار را برای شما انجام می دهد که این معمولا برای زمان توسعه ی سریع تر است. همانطور که از نام متلب نیز پیداست در کار با ماتریس و جبر خطی خوب است. بخشی از این موضوع عملیات ایندکس گذاری قوی است که امکان عملیات های سریع و کارآمد در متلب را می دهد.

متلب برای چه کار هایی خوب است؟

متلب در انجام عملیات های ماتریسی خوب است که همین باعث می شود در کارهایی مانند عملیات های روی تصویر و کنترل آنالیز سیستم ها مفید باشد.

توسعه ی کد در متلب بسیار سریع انجام می شود. بسیاری از کتابخانه ها (مانند بینایی کامپیوتر، آنالیز سیگنال،ابزار های GUI) جزئی از اکوسیستم متلب است که همین باعث می شود زمان توسعه دهندگان در نصب و پیکربندی کتابخانه های جدید برای انجام آنچه در ذهن خود دارند، ذخیره شود به این صورت توسعه دهندگان می توانند ایده بگیرند و آن را با استفاده از قابلیت های گسترده ی کتابخانه های متلب به صورت کد پیاده سازی کنند.

بخشی از زمان توسعه ی سریع در متلب مربوط به قابلیت نوشتن کد های مختصر است. معمولا گفته می شود که 10-20 خط کد C++ را می توان در 1-2  خط کد متلب نوشت. اگر شما یک برنامه ی بزرگ داشته باشید به راحتی می توانید ببینید که کد مختصر واقعا یک مزیت است همین باعث می شود که فهمیدن آنچه که کد انجام می دهد کار ساده تری باشد معمولا در متلب استفاده از کد دیگران و فهمیدن آنچه که برنامه انجام می دهد نسبتا آسان تر است.

بخشی از قدرت متلب مربوط به جامعه ی بزرگ کاربران و مستندات گسترده ی آن است. درحقیقت بسیاری از کارهایی که ممکن است شما در متلب با آن ها مواجه شوید قبلا توسط افرادی که کد های خود را در File Exchange متلب آپلود کرده اند حل شده است. علاوه بر این Mathworks مستندات گسترده ای هم برای توابع شخصی و هم برای مثال های تکمیلی تر ارائه کرده است.

یکی دیگر از برتری های متلب توابع رسم آن است متلب راه های گوناگونی برای نمایش بصری داده ها دارد. علاوه بر این بسیاری از توابع رسم متلب بسیار user-friendly هستند و می توانید توابع رسم را دقیقا همانطور که دوست دارید به آسانی پیکربندی کنید.

متلب برای چه کارهایی خوب نیست؟

یکی از بزرگترین معایب متلب قیمت آن است. یک پکیج استاندارد متلب که می تواند برای اهداف تجاری استفاده شود هزینه بسیار زیاد، هزاران دلاری بسته به چیزی که می خواهید یا toolbox ها، دارد. برای استفاده های غیر تجاری هزینه کاهش می یابد که بستگی به این که می خواهید مجوز خانگی (200 دلار + 50 دلار به ازای هر toolbox) یا مجوز تحقیقات دانشگاهی (200 دلار+200دلار به ازای هر toolbox) دارد. با این حال برای بسیاری از دانش آموزان و محققان دانشگاهی این هزینه ممکن است زیاد باشد برای برخی نیز این هزینه ممکن است گران نباشد زیرا بسیاری از شرکت های مهندسی مجموعه ای License ها را خریداری می کنند اما بدیهی است که همه ی این گزینه ها از دیگر زبان های رایگان بسیار گران تر است. بسته به وضعیت شما به تنهایی هزینه ی متلب می تواند باعث شود که متلب یک گزینه ی غیر قابل استفاده باشد.

متلب یک زبان همه کاره ی خوب نیست متلب محاسبات علمی را به خوبی انجام می دهد اما بسیاری از زبان های دیگر کارهایی نظیر توسعه ی وب، back end و GUI های غنی را انجام می دهند.

متلب در مقایسه با زبان های کامپایلری نظیر (C/C++) یک زبان نیمه مفسری است یک زبان مفسری مستقیما از کد برنامه اجرا می شود و نیاز است که هر خط از کد برنامه به زبان ماشین تبدیل شود اما زبان های کامپایلری به کد ماشین کامپایل می شوند که نسبت به زبان های مفسری بسیار سریع تر هستند.

استفاده از متلب نسبت به برنامه های کامپایل شده می تواند حجم زیادی از RAM را استفاده کند. برای بسیاری از اپلیکشن ها یک کامپیوتر معمولی خوب است اما پردازش تصویر های بزگتر،ویدئو ها یا مجموعه ی داده ها ممکن است حافظه ی بسیاری را مصرف کند.

چه نوع شرکت هایی از متلب استفاده می کنند؟

همانطور که به زودی متوجه خواهید شد متلب مجموعه ای از قابلیت ها و ابزار های از پیش ساخته شده دارد به همین دلیل در بسیاری از صنعت ها استفاده می شود برخی از مثال ها شامل شرکت های هوا فضا و دفاعی می باشند این شرکت ها از متلب و Simulink برای نمونه سازی اولیه، تست و سیستم های کنترلی بازگشتی استفاده می کنند. بسیاری از تولیدکنندگان اصلی خودرو برای توسعه ی کنترل و سیستم استفاده از سوخت از متلب استفاده می کنند.

هر شرکتی که در بینایی کامپیوتر کار می کند از متلب حداقل برای ساخت نمونه ی اولیه ی الگوریتم خود استفاده می کند. یک صنعت دیگر که بطور سنگین از متلب استفاده می کند روباتیک است. با عملکرد های از پیش ساخته شده و پشتیبانی روزافزون سخت افزار از Mathworks ،انجام کار های پیش رفته با روبات ها با استفاده از متلب نسبت به قبل بسیار آسان تر شده است.

 علاوه بر این موارد برخی از شرکت های مالی نیز از متلب برای مدل سازی ریسک ها یا بهینه سازی سرمایه گذاری استفاده می کنند. متلب حتی یک toolbox مالی برای کمک به ساده سازی این نوع آنالیز ها دارد علاوه بر این مثال ها هر شرکت یا محققی که از آنالیز داده ها و نمایش آن ها استفاده می کند می تواند از متلب استفاده کند. برای مثال اپل به متلب در اطلاعیه های استخدام خود اشاره می کند.

چرا متلب یک مهارت خوب است؟

همانطور که می توانید ببینید متلب در بسیاری از صنایع استفاده می شود و اساسا در هر کاری در آن با آنالیز داده ها کار می کنید مهارت مطلوبی است. هرچه در دنیا داده ها بیشتر می شوند و به سمت آمار پیش می رویم بسیاری از مشاغل به متلب نیاز خواهند داشت اگر شما قصد دارید که تحقیقات انجام دهید یا در حرفه ی خودتان داده ها را تحلیل کنید یادگیری متلب برای شما بسیار ارزشمند خواهد بود. شما می توانید برای ایده های جدید به سرعت و به سادگی نمونه ی اولیه بسازید. اگر هدف شما این است که یک مهندس نرم افزار حرفه ای شوید، ممکن است یادگیری متلب بهترین ابزار برای شما نباشد زیرا هدف واقعی متلب محاسبات علمی است و برای توسعه ی اپلیکیشن های موبایل یا وب مناسب نیست. بطور کلی آشنایی با محیط و زبان متلب ممکن است در آینده برای شما مفید باشد. در نهایت اگر حرفه ی شما شامل کار با متلب است نقطه ی شروع خوبی را انتخاب کرده اید با تمام ویژگی هایی که متلب به شما ارائه می دهد من به شما پیشنهاد می دهم که پست های بیشتری را اینجا در Matlabtips مطالعه کنید تا آشنایی بیشتری با دنیای شگفت انگیز متلب داشته باشد.

نظر شما

0 نظر

نظری ثبت نشده است