برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده اندروید چه چیز هایی لازم است؟

برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده اندروید چه چیز هایی لازم است؟

زمانی که شما شروع به یادگیری کدزنی اندروید می کنید. چیز هایی که باید یادبگیرید غافلگیرکننده به نظر می رسند. از چه زبانی باید استفاده کنید؟ جاوا یا کاتلین؟ آیا باید به صورت غیر Native کار کنم؟ در این صورت باید کدام یک از React Native، فلاتر یا زامارین را انتخاب کنم؟ و غیره که درباره ی تمام این تکنولوژی ها در سایت دیجی دانش صحبت کرده ایم.

https://digidanesh.org/blog/19/React-Native

https://digidanesh.org/blog/21/flutter

زامارین/https://digidanesh.org/blog/16

سعی کنید در تمام این گزینه ها سردرگم نشوید. یک سفر هزاران کیلومتری با اولین قدم شروع می شود و کدزنی نیز یک سفر است.

درحالی که حجم مواردی که باید یادبگیرید غافلگیرکننده به نظر می رسد اما قوانین خاصی وجود دارد که زمان یادگرفتن اندروید باید به آن ها توجه کنید:

هرروز کد بزنید

می دانم که این توصیه ممکن است مختصر و یا انگیزشی به نظر برسد اما زمان یادگرفتن چیزی مانند یک زبان برنامه نویسی جدید و یا یک تکنولوژی، تداوم کلید اصلی است. روزانه یک ساعت یا بیشتر را برای یادگیری برنامه نویسی، کد زدن و ساخت چیز ها اختصاص دهید. این تفاوت کسانی است که موفق می شوند با کسانی که شکست می خورند. Darren Hardy در کتاب خود می گوید "تا زمانی که چیزی را در کار های روزمره ی خود تغییر ندهید نمی توانید موفق شوید. راز موفقیت شما در تغییر زندگی روزمره ی شما می باشد."

زمان یادگیری به دلیل حجم زیاد مواردی که باید یاد بگیرید ناامید شوید و شروع مقایسه ی خود با دیگران کنید مثلا خودتان را با مربی خود و یا دوستان خود مقایسه کنید و به این دلیل که احساس می کنید به اندازه ی کافی باهوش نیستید خودتان خودتان را شکست دهید اما بدانید که این حس یک دروغ بزرگ است که نمی گذارد شما پیشرفت کنید. اگر چنین احساسی داشتید که دیگران از شما بهتر هستند اجازه ندهید که این حس از جدیت شما به عنوان یک توسعه دهنده بکاهد.

اما اینجا یک راز کوچک وجود دارد. من ضمانت می کنم که افرادی که فکر می کنید همه چیز را می دانند، همه چیز را درست مانند شما در گوگل جستجو می کنند.

زمانی که من درحال یادگیری کدزنی بودم به من واقعا کمک کرد این بود که متوجه رشد خود میشدم. زمانی که توانستید یک مساله سخت را حل کنید یا چیزی را با موفقیت دیباگ کنید و یا در حل مساله ای به دیگران کمک کنید میزان پیشرفت خود را ببینید.

بسیاری از افراد در انتخاب اینکه چه چیزی را برای یادگیری انتخاب کنند وسواس به خرج می دهند. در حقیقت اصول مهم طراحی و برنامه نویسی نرم افزار را می توان از بسیاری جهات آموخت. یادگیری اندروید تنها یک راه یادگیری اصول اصلی برنامه نویسی می باشد. بنابراین اگر نگران هستید که اپلیکیشن های موبایل منسوخ شوند بدانید که اگر چنین اتفاقی نیز بیفتد شما اصول اصلی و کلی برنامه نویسی را می دانید و می توانید به راحتی یک تکنولوژی دیگر را یاد بگیرید. این ذهنیت را داشته باشید که بتوانید مهارتهای برنامه نویسی عمومی را در سایر فن آوری ها به کار ببرید.

یادگیری برنامه نویسی اپلیکیشن های موبایل چیزی بیشتر از دانستن نحوه ی کدزنی می باشد. د. بخش مهم دیگر یکی یادگرفتن نحوه ی استفاده از IDE (محیط توسعه تجمیع شده یا به عبارت دیگر اپلیکیشنی که از آن برای ساخت اپلیکیشن های اندروید استفاده می کنید) و سپس نحوه ی استفاده از API های اندروید می باشد.

1.یادگیری کدزنی

اگر شما درحال یادگیری توسعه اندروید هستید دو انتخاب اصلی دارید: جاوا و کاتلین. جاوا بیش از 20 سال پیش منتشر شد و هزاران مستندات و منابع آموزشی برای آن وجود دارد اما کاتلین بسیار جدید می باشد و به عنوان زبانی که بطور رسمی پشتیبانی می شود در سال 2107 توسط کنفرانس Google I/O معرفی شد و محبوبیت آن رو به افزایش است و براساس نظرسنجی سال 2018 Stackoverflow دومین زبان محبوب می باشد و ما کاتلین را برای افرادی که تازه شروع به یادگیری می کنند توصیه می کنیم زیرا فهم و یادگیری آن نسبت به جاوا بسیار ساده می باشد.

خب از کجا شروع کنیم؟

اصول برنامه نویسی: مفاهیمی مانند متغیر ها،ثوابت،اعداد،بولین ها،منطق شرطی،آرایه ها،حلقه ها،توابع و کلاس ها را یاد بگیرید.

برنامه نویسی شیئ گرا:درحالی که پارادایم دیگری در توسعه ی اندروید استفاده می شود، OOP (برنامه نویسی شیئ گرا) معمول ترین مورد است که سال های بسیاری آزمایش و تست شده است و هزاران کتابخانه از دیگر تکنولوژی ها/زبان های برنامه نویسی در آن وجود دارد. و همچنین باید مفاهیمی مانند چند ریختی و وراثت را نیز بطور کامل یادبگیرید و درک کنید.

2. IDE خود را بشناسید

اگر شما درحال ساخت اپلیکیشن های اندرویدی هستید اندروید استدیو بهترین انتخاب است که یک IDE رسمی از طرف گوگل برای ساخت اپلیکیشن های اندرویدی می باشد. در اینجاست که می توانید کد خود را بنویسید، رابط کاربری خود را بسازید، روی شبیه ساز تست کنید، دیباگ کنید و بسیاری کار های دیگر را انجام دهید. اندروید استدیو یک برنامه ی بزرگ با هزاران ویژگی است که شما نیاز دارید کمی وقت صرف کنید تا با آن آشنا شوید.

3. یادگیری API های اندروید

زمانی که متوجه شدید چگونه زبان کاتلین/جاوا کار می کند نیاز دارید تا بدانید چگونه آن را با تکنولوژی های اندروید ادغام کنید تا بتوانید یک اپلیکیشن بسازید. در اینجا لیستی از مواردی که فکر می کنم برای یک توسعه دهنده اندروید ضروری می باشد را لیست کرده ایم:

با چرخه فعالیت آشنا باشید

با نحوه استفاده از فرگمنت ها و چرخه عمر آن ها آشنا باشید

آپلود کردن اپلیکیشن در بازار

یادگیری Model-View-Controller و OOP

دیباگ کردن اپلیکیشن ها در اندروید استدیو

نحوه ی ساخت رابط کاربری با استفاده از ویرایشگر Layout

تبدیل JSON به داده های قابل استفاده در اپلیکیشن

تعامل با API های RESTful

گیت یا متد های دیگر ورژن کنترل

یادگیری اصول DRY

4. به یک اجتماع بپیوندید

اشتباه نکنید یادگیری اندروید دشوار است و یادگیری آن به تنهایی دشوارتر نیز می باشد. هم با کسانی که درحوزه ی فعالیت شما درحال یادگیری هستند و هم با افراد با تجربه تری که به شما کمک می کنند در ارتباط باشید.

 

نظر شما