10 دلیل موفقیت فیسبوک در 15 سال

10 دلیل موفقیت فیسبوک در 15 سال

اگرچه جدید خبر ها برای فیسبوک مثبت نبوده اند اما از روزی که مارک زاکربرگ با چهره ای خوشحال فیسبوک را در خوابگاه هاروارد راه اندازی کرد تا به امروز 15 سال می گذرد. زاکربرگ نمی دانست که در 19 سالگی دنیا و اینترنت را برای همیشه تعییر داده است.

در طی 4 سال تعداد بازدیدکنندگان فیسبوک از همه پیشی گرفت و در عرض 6 سال  به الهام بخش فیلم های سینمایی موفق که برنده ی جایزه های اسکار و گلدن گلوب شدند، تبدیل شد. در طی 8 سال فیسبوک بزرگترین اجتماع عمومی در تاریخ اینترنت را حفظ کرد و بیش از 104 میلیارد دلار سرمایه را جذب کرد و در طی 10 سال اعلام کرد که 1.228 میلیارد کاربر فعال به صورت ماهانه دارد و این آمار امروزه به 2.3 میلیارد رسیده است.

فیسبوک بدون شک یک موفقیت بزرگ است و الان کاملا از روز های اولی که مارک زاکربرگ در هاروارد بوده متفاوت است ، رابط کاربری خود را تنظیم کرده است، محدودیت در ثبت نام ها را برطرف کرده است، برخی از موفق ترین موبایل اپلیکیشن ها را منتشر کرده است، به برخی برنامه های موفقیت آمیز دیگر نیز رسیده است و تیم اجرایی خود را نیز تغییر داده است.

بنابراین چگونه یک سرویس آنلاین که تغییرات زیادی را تجربه کرده است هنوز هم موفق است؟ اینجا 10 دلیل اصلی آن را بررسی خواهیم کرد.

1. استفاده از فیسبوک ساده است

وقتی افراد به فیسبوک فکر می کنند همزمان به توئیتر هم فکر می کنند. این دو رقیب یکدیگر هستند. درست است؟ خب فیسبوک و توئیتر دو موجود کاملا متفاوت هستند اما موارد مشترکی نیز دارند: هردو یک شبکه اجتماعی هستند. بسیاری از این افراد از این دو برای فعالیت های اجتماعی و ارتباط با دوستان،آشنایان،هواداران و کار های تجاری استفاده می کنند. متاسفانه در مقایسه با توئیتر استفاده از فیسبوک برای اکثر افراد ساده تر است.

فیسبوک هیچ کدام از کار های توئیتر را انجام نمی دهد اگرچه امروزه @ برای تگ کردن و # برای کلمات خاص را تشخیص می دهد اما به آنها تکیه نمی کند. برای مثال در فیسبوک وقتی شما شروع به نوشتن نام فردی میکنید، فیسبوک آن را تشخیص خواهد داد و به شما امکان تگ کردن آن شخص را می دهد، این روش ساده تر است.

در حقیقت استفاده از تمام ویژگی های فیسبوک ساده است به همین دلیل است که والدین شما،عمو،عمه و پدر و مادربزرگتان می توانند از آن استفاده کنند و نیاز ندارد که شما یک فرد متخصص در کامپیوتر باشید که بتوانید از آن استفاده کنید. با چنین استفاده ی آسانی میلیون ها نفر فیسبوک را پذیرفتند و نمی توانند استفاده از آن را رها کنند.

برای استفاده ی کارامد از توئیتر شما باید سمبل های @، هشتگ و دیگر سمبل ها را بشناسید. این ویژگی ها باعث می شود توئیتر یک ابزار ایده آل برای دیدن روند های درحال رخ دادن،به اشتراک گذاری اطلاعات،یافتن اخبار و غیره شود اما درعین حال استفاده از توئیتر را نیز گیج کننده می کند.

2. ارتقاء مداوم

فیسبوک به شدت علاقه دارد تا محصولات خود را ارتقاء دهد. ممکن است بسیاری بگویند که این ارتقاء ها باعث آشوب بین کاربران می شود اما تا به امروز هیچ کدام از این ارتقاء ها باعث چنین چیزی نشده است. برای نمونه رابط کاربری فیسبوک در طی چند سال اخیر مکررا تغییر کرده است و یا منابع اخبار،جدول زمانی و غیره را اضافه کرده است. واضح است که فیسبوک می خواهد تکامل پیدا کند و البته نه فقط در زمینه وب بلکه شرکت در زمینه ی موبایل اپلیکیشن ها نیز به روزرسانی های مرتبی دارد. به همین دلیل است که فیسبوک تست تغییرات و توسعه را دوست دارد.

3. ویژگی های جذاب

فیسبوک اعتیاد آور است زیرا برخی ویژگی های آن واقعا جذاب است. فقط وبسایت فیسبوک امکان چت،تماس های صوتی و ویدئویی،لایک کردن،فالو،خرید و بسیاری موارد دیگر را دارد. جدای از UI و ترفند های محصول، فیسبوک مرتبا ویژگی های جدید اضافه می کند و برخی ویژگی ها را تغییر می دهد. برخی از ویژگی ها مانند پلتفرم پیام رسانی فیسبوک بسیار محبوب شده اند در حالی که برخی از ویژگی ها مانند Facebook Beacon مورد توجه قرار نگرفتند اما همچنان شرکت روی آن اصرار دارد.

4. حرکت به سمت موبایل

فیسبوک برای رفتن به سمت موبایل هیچ وقتی را تلف نکرد. چند سال پیش زمانی که اعداد نشان می داد افراد از تلفن های هوشمند و تبلت های خود برای دسترسی به فیسبوک استفاده می کنند، فیسبوک از رقابت دست نکشید. فیسبوک نه تنها اپلیکیشن های استاندارد برای تمام پلتفرم ها دارد بلکه اپلیکیشن های جداگانه ای برای پیام رسانی،بارگذاری تصاویر،خواندن اخبار و بسیاری موارد دیگر نیز دارد.

5.خرید موفق

فیسبوک در مجموع 77 شرکت را خریداری کرده است که دو مورد از اساسی ترین آن ها واتس اپ و اینستاگرام است. فیسبوک در خرید 19 میلیارد دلاری اینستاگرام و 2 میلیارد دلاری Oculus  رکورد دار است که این ارقام احتمالا بسیار قابل توجه است.

6.کاربران جهانی

شما نمی توانید بدون صحبت از کاربران فیسبوک که جهانی هستند از موفق آن صحبت کنید. فیسبوک حدود 2.3 میلیارد کاربر دارد که تقریبا 85% آنها خارج از ایالات متحده آمریکا و کانادا است. این کاربران نه تنها در سراسر جهان پخش شده اند بلکه در بازه های سنی مختلفی نیز می باشند.

7.اجبار افراد برای تایید هویت خودشان

فیسبوک سعی می کند تا ناشناس بودن در وب را حذف کند که همین باعث می شود که فیسبوک امن تر به نظر برسد و باعث جذب افراد در سراسر دنیا شود. رئیس سابق فیسبوک Sean Parker یکبار توضیح می داد که چگونه فیسبوک با دانشکده ها شروع کرد و کاربران دانشگاهی را مجبور به احراز حویت آدرس ایمیلشان کرد. این محدودیت درواقع برای شناسایی یک نفر است و درواقع یکی از نشانه های هویتی است که فیسبوک از آن استفاده می کند و به هرکاربری با یک ایمیل تایید شده اجازه ی ورود می دهد.

8. Facebook Connect

در سال 2008 فیسبوک یک افزونه برای پلتفرم فیسبوک به نام Facebook Connect معرفی کرد که باعث می شد کاربران فیسبوک بتوانند راحت تر احراز هویت خود را از طریق وب انجام دهند و همچنین به کاربران این امکان را می داد که بدون ساختن اکانت های جداگانه برای هر وبسایت و اپلیکیشن، کارهایی که به صورت آنلاین انجام می دهند را با دوستان خود به اشتراک بگذارند و همچنین کارهایی که دوستانشان به صورت آنلاین انجام می دهند را متوجه شوند و به راحتی هرزمان که Facebook Connect دردسترس بود می توانستند وارد فیسبوک شوند.

یک ایده ی کوچک مانند Facebook Connect یک مثال خوب است که چگونه فیسبوک چنین موفق است و همچنین نشان می دهد که فیسبوک متفکرانه عمل می کند. شرکتی که دیدی برای آینده دارد نسبت به شرکتی که هیچ دیدی ندارد شانس موفقیت بیشتری دارد.

9. عمومی شدن

وقتی که فیسبوک عمومی شد بسیاری از افراد فکر کردند که فیسبوک یک ایده ی نامعقول است و از طرفی دیگر بسیاری عقیده داشتند که فیسبوک جای خود را در تاریخ ثبت خواهد کرد. فیسبوک نمی خواست که یک سایت زودگذر باشد بلکه می خواست تا 1 الی 2 قرن بماند. اگر بخواهیم صادق باشیم فیسبوک از یک شرکت عمومی نیز موفق تر است و اکنون به قدری پول دارد که می تواند با غول های اینترنت مانند اپل،مایکروسافت،گوگل و آمازون که هرکدام پول بسیار زیادی دارند رقابت کند.

10.ویدیو های آنلاین

چند سال پیش سیسکو اعلام کرد که 80% مصرف کنندگان ترافیک اینترنتی را ویدیو های آنلاین تشکیل می دهد و نشان داده شده است که اکثریت قریب به اتفاق کابران (95%) در مقایسه با درصد کمی که با متن کار می کنند اطلاعات موجود در فیلم را راحت تر به دست می آورند.

درحالی که یوتیوب در انقلاب ویدیو های آنلاین اول است، در طی چندسال اخیر رشد ویدیو ها در فیسبوک به صورت نمایی بوده است. طبق آمار ها روزانه 500 میلیون نفر در فیسبوک فیلم مشاهده می کنند این درحالی است که دسترسی به فیلم ها از عکس ها بیشتر است.

نظر شما