چگونه می توانم یک مهندس هوش مصنوعی شوم؟

از هیچ کس پوشیده نیست که هوش مصنوعی یا AI یک تکنولوژی نوظهور است. براساس گزارشGartner  هوش مصنوعی تا سال 2020 2.3 میلیون شغل ایجاد می کند و 1.8 میلیون شغل را از بین خواهد برد این رشد شغلی درحال حاضر صنعت را تحت تاثیر قرار داده است زیرا درخواست برای افرادی که مهارت های هوش مصنوعی را دارند نسبت به سال های قبل دو برابر شده است بنابراین در این مقاله می خواهیم شما را در مسیری برای اینکه چگونه یک مهندس هوش مصنوعی شوید راهنمایی کنیم. در این مقاله موارد زیر را پوشش خواهیم داد:

هوش مصنوعی چیست؟

یک مهندس هوش مصنوعی کیست؟

چگونه می توانیم یک مهندس هوش مصنوعی شویم؟:نقشه راه

مهارت های مورد نیاز

وظایف و مسئولیت های یک مهندس هوش مصنوعی

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی یک تکنیک است که ماشین را قادر می سازد تا رفتار های انسان را تقلید کند. هوش مصنوعی یک تئوری و توسعه ای از سیستم های کامپیوتری است که آن را قادر می سازد تا کار هایی که بطور معمول به هوش انسانی نیاز دارد مانند ادراک بینایی،فهم سخنرانی،تصمیم گیری و ترجمه زبان های مختلف را انجام دهد.

اگر از من بپرسید می گویم هوش مصنوعی شبیه سازی هوش انسانی است که توسط ماشین هایی که ما آن ها را برنامه نویسی کرده ایم انجام شده است. ماشین ها نیاز دارند تا استدلال کردن و برخی تصحیح خطاهای خود را یاد بگیرند.

یک مهندس هوش مصنوعی کیست؟

یک مهندس هوش مصنوعی با الگوریتم ها، شبکه های عصبی و دیگر ابزار ها برای پیشرفت در هوش مصنوعی کار می کند. این افراد ممکن است روی انواع مختلفی از هوش مصنوعی در صنایع مختلف مانند مراقبت های بهداشتی و ... کار کنند.

یک مهندس هوش مصنوعی کسی است که روی مسائل هوش مصنوعی یا تکنولوژی های آن کار می کند. مهندسان ممکن است بین پروژه های قوی و ضعیف هوش مصنوعی انتخاب کنند. تفاوت بین این پروژه ها در گام های مختلف آن و تمرکز روی قابلیت های مختلف می باشد. خب اجازه دهید بررسی کنیم که چگونه می توانیم یک مهندس هوش مصنوعی شویم.

چگونه می توانیم یک مهندس هوش مصنوعی شویم؟

1.اگر بخواهیم از پایه شروع کنیم ابتدا به مدرک لیسانس نیاز دارید که می تواند در حوزه یکی از موارد زیر باشد:

علوم کامپیوتر

ریاضیات

تکنولوژی اطلاعات

آمار

سرمایه گذاری

اقتصاد

2.گام بعدی تنظیم دقیق مهارت های فنی شماست. نکته مهمی که اینجا باید به آن توجه کنید این است که برای اینکه یک مهندس هوش مصنوعی شوید فقط به برنامه نویسی خوب نیاز ندارید بلکه باید در تکنیک های توسعه ی نرم افزار نیز خوب باشید و هم باید به صورت تئوری و هم به صورت عملی در موضوعات زیر قوی باشید:

چرخه حیات توسعه نرم افزار

ماژولار بودن،برنامه نویسی شیئ گرا،کلاس ها

Design Pattern ها

آمار و ریاضیات

یادگیری ماشین

یادگیری عمیق و شبکه های عصبی

الکترونیک و رباتیک

3.علاوه بر مهارت های تکنیکی کسی که می خواهد یک مهندس هوش مصنوعی موفق شود، باید مهارت های تجاری نیز داشته باشد. برخی از این کهارت ها شامل:

حل مساله تحلیلی

ارتباطات موثر

تفکر خلاق

دانش صنعتی

این مهرات ها را می توانید با تمرین و هم از طریق مدرک کارشناسی ارشد به دست بیاورید. از آن جایی که هوش مصنوعی یا AI یک تکنولوژی نوظهور است بسیاری از اکتشافات و تحقیق های اخیر می تواند تز مفید برای شما باشد. داشتن مدرک کارشناسی ارشد در علوم داده،یادگیری ماشین یا علوم کامپیوتر توصیه می شود.

یک گزینه ی دیگر این است که به دنبال گواهی نامه های صنعتی در یادگیری ماشین،یادگیری عمیق یا علوم داده باشید. این گواهی نامه ها به رزومه ی شما ارزش خواهد داد و هم به شما کمک می کند تا دانش عمیقی هم به صورت علمی و هم به صورت عملی در این موارد داشته باشید که همین به شما کمک می کند نسبت به رقبای خود جلوتر باشید.

مهارت های مورد نیاز

در نقشه ی راهی که برای اینکه یک مهندس هوش مصنوعی شویم بررسی کردیم برخی مهارت های تکنیکی و تجاری موردنیاز را دیدیم. اجازه دهید که نگاهی نزدیک تر به این مهارت ها داشته باشیم. با مهارت های تکنیکی شروع می کنیم:

مهارت های تکنیکی

زبان های برنامه نویسی(R،جاوا،پایتون،C++)

اگر می خواهید یک مهندس هوش مصنوعی شوید نیاز دارید تا در زبان های برنامه نویسی خوب باشید و مهم است که درک درستی از کلاس ها و ساختار داده ها داشته باشید.

بعضی اوقات پایتون کافی نخواهد بود. غالباً با پروژه هایی روبرو خواهید شد که برای بهبود سرعت نیاز به استفاده از سخت افزار دارند. اطمینان حاصل کنید که با الگوریتم های اساسی و همچنین کلاس ها ، مدیریت حافظه و لینک ها آشنا هستید.

جبرخطی/ریاضیات/آمار

شما نیاز دارید تا با ماتریس ها، بردار ها، ضرب ماتریس ها، مشتق و انتگرال کاملا آشنا باشید. توجه داشته باشید که به آمار بسیار نیاز خواهید داشت.

اطمینان داشته باشید که با توزیع های گاوسی،میانگین و انحراف از معیار کاملا آشنا هستید. شما نیاز دارید تا برای فهم مدل های زیر با احتمالات کاملا آشنا باشید:

شبکه بیز

ترکیب مدل های گاوسی و مدل های مارکو

ریاضیات و الگوریتم های کاربردی

داشتن درک عمیقی از تئوری الگوریتم و نحوه کار کردن آن ها بسیار مهم است شما به درک مفاهیمی از جمله نزول گرادیان، لاگرانژ، برنامه نویسی درجه دو،معادلات دیفرانسیل نیاز دارید.

اگر مدتی از ریاضیات دور باشید، تمام این ریاضیات در ابتدا ممکن است رعب انگیز باشد. بله یادگیری ماشین و هوش مصنوعی بیشتر به ریاضیات نیاز دارد تا چیزی مانند توسعه front-end.

زبان و پردازش صدا و ویدئو

پردازش زبان های طبیعی از دو مورد حوزه کاری اصلی تشکیل شده است: زبان شناسی و علوم کامپیوتر و در بعضی مواقع نیز ممکن است با متن یا صدا یا ویدیو کار کنید بنابراین نیاز است که کنترل روی کتابخانه هایی مانند Gensim، NLTK و تکنیک هایی مانند word2vec، Sentimental Analysis و Summarization داشته باشید.

معماری شبکه های عصبی

ما به یادگیری ماشین برای وظایفی که کدزنی آن ها برای انسان بسیار پیچیده است نیاز داریم یعنی وظایفی که بسیار پیچیده و غیرعملی هستند. شبکه های عصبی تاکنون دقیق ترین روش برای رسیدن به بسیاری از مشکلات مانند ترجمه،تشخیص سخنرانی، کلاس بندی عکس ها، که نقش مهمی در حوزه هوش مصنوعی بازی می کنند، بوده است.

علاوه بر این مهارت های تکنیکی مهارت های تکنیکی و مهارت های غیرتجاری نیز وجود دارد که برای اینکه یک مهندس هوش مصنوعی موفق شوید به آن ها نیاز دارید. بنابراین اجازه دهید که این مقاله را ادامه دهیم تا دقیقا متوجه شوید منظور من از مهارت های غیر تکنیکی چیست.

مهارت های غیرتکنیکی/تجاری

ارتباطات

شما نیاز دارید تا مفاهیم یادگیری ماشین و هوش مصنوعی را به افرادی با تجربه کم یا حتی بی تجربه در این حوزه را توضیح دهید و یا حتی ممکن است نیاز داشته باشید تا از افرادی که در حوزه رباتیک و برق کار می کنند چیز هایی یاد بگیرید. ارتباطات همه ی این کار ها را ساده تر می کند.

تفکر خلاقانه و منتقدانه

مهندسان هوش مصنوعی باید به اعداد، روند ها و داده ها دقت کنند و براساس یافته های خود به نتایج جدیدی برسند و کار های تجاری ایجاد شده را زیر سوال ببرند و دیدگاه های جدیدی بدهند.

نمونه سازی سریع

تکرار ایده ها با سرعت هرچه تمام تر برای یافتن ایده ای که عملی باشد الزامی است. در یادگیری ماشین این امر در مورد همه چیز ، از انتخاب مدل مناسب ، تا کار بر روی پروژه های دیگر صدق می کند. شما باید از گروهی از تکنیک ها برای ساخت سریع یک مدل از قسمت های فیزیکی و سرهم کردن آن ها با یکدیگر با استفاده از طراحی سه بعدی رایانه ای استفاده کنید.( به خصوص وقتی که با مدل های سه بعدی کار میکنید)

 دانش صنعتی

موفق ترین پروژه های هوش مصنوعی مواردی هستند که دقیقا روی نیاز های انسان کار کرده اند. در هر صنعتی که شما درحال کار کردن در آن هستید باید بدانید که چگونه آن صنعت کار می کند و چه چیزی برای آن صنعت مفید است.

اگر یک مهندس هوش مصنوعی تیزهوشی در صنعت نداشته باشد و المان های یک تجارت موفق را نداند، تمام مهارت های تکنیکی آو نمی تواند بطور خلاقانه با یک دیگر به کار گرفته شود.

با مهارت های گفته شده بطور حتم می توانید شغلی به عنوان مهندس هوش مصنوعی داشته باشید اما زمانی که کار می کنید باید بدانید که دقیقا روزانه چه کاری باید انجام دهید ما در اینجا به وظایف و مسئولیت های کلیدی یک مهندس کامپیوتر خواهیم پرداخت.

وظایف و مسئولیت ها

بطور کلی بسته به تخصص مهندسان هوش مصنوعی:

مطالعه و تبدیل نمونه های اولیه علوم داده

تحقیق و پیاده سازی الگوریتم های یادگیری ماشین و ابزار های هوش مصنوعی

توسعه اپلیکیشن های یادگیری ماشین مطابق نیاز ها

کار با مهندسان برق و تیم رباتیک

انتخاب مجموعه داده های مناسب و متد های نمایش داده

اجرای تست های یادگیری ماشین/هوش مصنوعی

حفظ پیشرفت در این زمینه

به این ترتیب ما به انتهای این مقاله رسیدیم. امیدوارم این مقاله به شما ایده ای دررابطه با مشخصات یک مهندس هوش مصنوعی، مسیر درستی که به آن نیاز دارید و مجموعه مهارت های مورد نیاز که این شغل را در بین شغل های دیگر یک مورد منحصر به فرد می کند، داده باشد.

 

نظر شما

1 نظر

محمد اسدی - 1398/11/16
ممنون از این مقالتون ،دنبال میکنم سایتتونو واسه مقاله های مفید بیشتر تو این زمینه