معرفی Vue.js و بازار کار آن در ایران

Vue.js یک فریم ورک شناخته شده در توسعه وب اپلیکیشن ها می باشد و درحال حاضر یکی از تکنولوژی های Front-end درحال ظهور می باشد و معمولا همراه Angular و React.js از آن نام برده می شود. اساسا Vue.Js مشابه React.js که یکی از کتابخانه های جاوااسکریپت است، می باشد.

Vue.js مانند React.js یک کتابخانه ی Open-Source می باشد اما برخلاف React.js و Angular از فایل های با حجم کم پشتیبانی می کند. در حقیقت Vue.js ترکیبی از Angular و React.js است زیرا از مفاهیمی مانند دایرکتیو ها و کامپوننت ها برای کنترل و رندر کردن رابط های کاربری استفاده می کند. یک مطلب مهم که باید به آن اشاره کنیم این است که Vue.js توانایی کنترل HTML هایی که از قبل توسط سرور رندر شده اند را نیز دارد اما این ویژگی را در React.js نداریم.

مزایای Vue.js

Vue.js مزایایی دارد که توسعه دهندگان را تشویق می کند تا از آن در پروژه های خود استفاده کنند برای مثال Vue.js در بسیاری از جنبه ها مانند Angular و React می باشد و در مقایسه با فریم ورک های دیگر رشد محبوبیت آن بیشتر است. سایز این فریم ورک تنها 20KB می باشد که این باعث می شود تا توسعه دهندگان بتوانند فورا آن را دانلود کنند. درحقیقت وقتی درباره زمان بارگذاری و استفاده صحبت می شود Vue.js به سادگی دیگر فریم ورک ها را شکست می دهد.

سادگی

ایده اصلی پشت توسعه Vue.js دستیابی به نتایج خوب در زمینه اعمال کمترین زحمت برای توسعه دهندگان می باشد که همین به معنی کدزنی کمتر می باشد. Vue.js همچنین برای کار کردن با کامپوننت ها عالی می باشد زیرا به سربار نسبتا کمی احتیاج دارد زیرا کامپوننت های تک فایلی می توانند همه ی کد ها مانند HTML،CSS و جاوااسکریپت را در یک فایل ذخیره کنند.

یکپارچگی

توسعه دهندگان می توانند Vue.js را با دیگر فریم ورک ها مانند React تجمیع کنند و بر اساس نیاز خودشان آن را شخصی سازی کنند. به دلیل سادگی تجمیع، Vue.js به گزینه محبوبی برای توسعه دهندگان وب تبدیل شده است زیرا می تواند در بسیاری از وب اپلیکیشن های موجود استفاده شود. از آنجایی که Vue.js برمبنای جاوااسکریپت ساخته شده است،توسعه دهندگان می توانند از این تکنولوژی در بسیاری دیگر از اپلیکیشن های جاوااسکریپت استفاده کنند. بطور مشابه انواع کامپوننت ها به توسعه دهندگان اجازه ساخت انواع مختلفی از وب اپلیکیشن ها و تغییر فریم ورک های موجود را می دهد. علاوه بر جاوااسکریپت Vue.js نیز به دلیل معماری MVVM توانایی مدیریت قطعه کد های HTML را نیز دارد.

کاربر پسند بودن

طبق نظر کارشناسان مختلف شیب یادگیری Vue.js تند نیست که این موضوع به نفع برنامه نویسان تازه کار می باشد. با توجه به روند یادگیری Vue.js جالب است بدانید که برنامه نویسان برای کار با Vue.js فقط به دانستن اصول جاوااسکریپت، HTML و CSS نیاز دارند که این موضوع بر خلاف Angular یا React می باشد زیرا در این موارد برای کدزنی پیشرفته به زبان های برنامه نویسی جانبی نیز نیاز است. علاوه بر این ها Vue.js را می توان با ویرایشگر های معمول نیز استفاده کرد و حتی یک پلاگین برای مرورگر های کروم و فایرفاکس وجود دارد که شروع کار با Vue.js را ساده تر می کند.

شخصی سازی

Vue.js ابزاری عالی برای توسعه دهندگان می باشد زیرا تمام توابع آن به راحتی قابل دسترس هستند. برای سادگی در استفاده توسعه دهندگان می توانند نام توابع را هرچیزی که دوست دارند بگذارند. هر بخش می تواند توابع جداگانه ای داشته باشد که همین شخصی سازی اپلیکیشن را برطبق نیاز های شخصی ساده تر می کند.

محدودیت های کم

طراحی Vue.js طوری است که محدودیت های کمی دارد و برای تمام پروژه بسیار منعطف می باشد. هسته ی کتابخانه روی بخش View تمرکز کرده است و با رویکرد ماژولار همراه است و استفاده از کتابخانه های مختلف به برنامه نویسان امکان حل مسائل به روش های مختلف را می دهد. با وجود اینکه جامعه Vue.js هنوز هم درحال تغییر و تحول است همیشه افرادی وجود دارند که مشتاق کمک به شما می باشند.

مستندات خوب

یکی از مهم ترین مسائل مستندات خوب می باشد. مستندات خوب تمام امکانات فریم ورک و مثال های تمرینی مرتبط را معرفی می کند. مستندات Vue.js بطور دائم به روزرسانی و بهبود داده می شوند و همچنین یک راهنمای مقدماتی و یک مرور کلی خوب روی API ها نیز دارد. احتمالا مستندات Vue.js از کامل ترین مستندات می باشد.

پشتیبانی

پشتیبانی Vue.js چشمگیر است برای مثال در سال 2015 به هر کوئری در پلتفرم رسمی پاسخ داده شد و بطور مشابه بیش از 1400 مشکل در GitHub با مدت زمان متوسط زیر 13 ساعت حل شد. در سال 2018 این پشتیبانی ادامه پیدا کرد و به هر کوئری سریع تر پاسخ داده شد. در حقیقت به بیش از 6200 مشکل با مدت زمان متوسط 6 ساعت پاسخ داده شد. برای پشتیبانی از جامعه یک چرخه مداوم از بروزرسانی اطلاعات وجود دارد و علاوه بر این جامعه پشتیبان با پشتیبانی توسعه دهندگان در Backend نیز کار خود را ادامه می دهند.

معایب Vue.js

با وجود مزایای Vue.js، بطور حتم معایبی نیز دارد که باید به آن ها اشاره کنیم برای مثال پایداری مشکلی است که از نسخه ی اول در سال 2015 با آن روبرو هستیم این به این معنی است که Vue.js برای پروژه های شخصی عالی است اما در پروژه های بزرگ تر باید با احتیاط از آن استفاده کرد زیرا پایداری ممکن است باعث مشکلات مالی شود.

کمبود پشتیبانی برای پروژه های بزرگ

Vue.js یک فریم ورک تقریبا تازه ای است که توسط جامعه ی بزرگی از برنامه نویسان فعال پشتیبانی نمی شود و بطور مشابه تیم توسعه Vue.js نیز کوچک است که به این معنی است که برای دریافت پشتیبانی به زمان بیشتری نیاز است انعطاف بالا و گزینه های زیاد Vue.js در پروژه های بزرگ نیز یک مشکل است زیرا در پروژه های بزرگ که توسعه دهندگان زیادی داریم مدیریت سخت می شود.

آینده Vue.js

تیم توسعه ای کوچک به معنی عدم تحقیقات فعال نیز می باشد که باعث می شود یک فریم ورک دیگر توجه جامعه را به خودش جلب کند. با تیم توسعه ای کوچک توسعه ی فریم ورک ممکن است کند یا حتی راکد باشد. چنین تهدید هایی مهم هستند زیرا شرکت های بزرگی مانند گوگل و فیسبوک بطور فعال برای توسعه ی موارد مشابه تلاش می کنند.

کمبود پلاگین

از آنجایی که Vue.js هنوز در فاز توسعه می باشد پشتیبانی از پلاگین های مهم در آن کم است این به این معنی است که توسعه دهندگان برای استفاده از پلاگین ها باید از یک زبان دیگر استفاده کنند.

بازار کار در ایران

از آنجایی که عمر Angular نسبت به Vue.js بیشتر است و در نتیجه توسعه دهندگان آن نیز بیشتر است، در زمینه ی فرصت شغلی توسعه ی Frontend در ایران رتبه ی اول را Angular و سپس React و در آخر Vue.js دارد.

به هرحال Vue.js یک فریم ورک قوی برای توسعه رابط کاربری می باشد. حجم کم آن و ویژگی شخصی سازی، آن را به انتخابی برای توسعه دهندگانی که به دنبال یک فریم ورک کاربر پسند وب اپلیکیشن هستند تبدیل کرده است. بسیاری از ایرادات Vue.js به راحتی قابل اصلاح است که همین توسعه دهندگان را نسبت به بهبود این فریم ورک در آینده خوش بین می سازد.

نظر شما

0 نظر

نظری ثبت نشده است