بیت کوین چیست-BitCoin

بیت کوین چیست؟

شاید این سوال برای شما ایجاد شده باشد که بیت کوین چیست و چه کاربردی دارد؟ بیت کوین در واقع یک نوع پول مجازی است که در بستر اینترنت وجود دارد. بیت کوین مثل بقیه پول ها است و امروزه در بعضی کشور ها میشود با استفاده از آن خرید روز مره خود را انجام دهید. البته بیت کوین را نمیتوان با اسکناس (درلار،یورو و..)مقایسه کرد چون توسط هیچ بانک یا مرکزی کنترل نمیشود. مهم ترین قابلیت بیت کوین که شاید خودش را برای قاچاقچیان وخلافکاران محبوب کرده این است که بیت کوین مانند پول معمولی قابل ردیابی نیست و فقط توسط ریاضیات و پروتکل های هوشمند هدایت می شود.شاید شما دیده باشید که کسانی که مقدار زیادی دلار از راه خلاف به دست می آورند،دلار خود را به بیت کوین تبدیل می کنند سپس به کشور مقصد خود می روند چون در بیشتر کشور های خارجی،اگر پول هنگفتی به حساب شما واریز شود ،بانک از شما توضیح میخواهد که این پول از کجا آمده ولی اگر پول شما بیت کوین باشد کسی از شما نمیپرسد بیت کوین ها را از کجا اورده اید. انتقال دادن بیت کوین یا در یافت آن به راحتی دریافت یا ارسال یک ایمیل است که از روی کامپیوتر یا تلفن همراه شما امکان پذیر است و از دیگر قابلیت های بیت کوین این است که پروتکل های محافظتی را که تمام نقل و انتقالات جهان را ثبت میکند دور می زند و باعث میشود هویت شما بعد از ارسال یا دریافت بیت کوین مخفی بماند.

ساخت بیت کوین:

در سال 2009 فرد یا افرادی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو (SATOSHI NAKAMOTO) خود را سازنده بیت کوین معرفی کردند.در سال 2009 ناکاموتو اولین برنامه کاربردی بیت کوین را منتشر کردند. شما برای استفاده از بیت کوین به یک کیف پول (Wallet)  نیازمند هستید تا مقدار بیت کوین موجود در حساب شما را محاسبه ،رمز گذاری و در خود نگه دارد.

چگونه بیت کوین بدست می آید؟

شاید شنیده باشید که بیت کوین را استخراج میکنند اما استخراج بیت کوین مانند نفت وطلا از دل زمین نیست.بیت کوین توسط سیستم های استخراج کننده (miner) با حل معادله ریاضیات صورت می گیرد. برخی افراد در جهان هزاران دلار خرج خرید بهترین سخت افزار های قدرتمند برای استخراج بیت کوین می کنند. بیت کوین ها در ساختار پروتکل وجود دارند و در کل 21 میلیون واحد از بیت کوین خواهد بود. بیت کوین بر پایه شبکه های غیر متمرکز و رمز گذاری شده بنا شده است. در کل سیستم بیت کوین بر پایه شبکه PEER TO PEER) P2P ) کار می کند. توضیح ساده تر این است که هیچ مرکز کامپیوتری ویژه ای در جهان وجود ندارد که تمام فرایند های مربوط به بیت کوین را پردازش و ذخیره کند . در عوض هر کاربر بیت کوین بخشی از شبکه را تشکیل می دهند که بار پردازش و ثبت انتقالات را اداره می کند. به همین دلیل تا به حال هیچ دولتی نتوانسته که بیت کوین را مدیریت یا برای آن قانون وضع کند.

بلاک چین:

همانطور که گفتیم بیت کوین ها در کیف پول ذخیره می شوند وقتی شما بیت کوینی دریافت و یا ارسال می کنید توسط یک امضا دیجیتال تایید می شود که این کار برای جلوگیری از جعل بیت کوین و قابل تشخیص بودن بیت کوین واقعی برای کل شبکه است. به معنای دیگر شبکه یک دفتر کل عمومی به نام بلاک چین دارد که برای بیت کوین ها امنیت لازم را برقرار می کند که بیت کوینی سرقت نشود.

این روش از طریق کد های  (OPEN SOURCE)ساخته شده که برای همه قابل مشاهده است. هر برنامه نویسی که بخواهد میتواند کدهای منبع اصلی بیت کوین را ببیند و هیچ مشکلی هم نخواهد داشت چون کد ها داد و ستد را محافظت نمی کنند بلکه شبکه ای متصل  به هم از کامپیوتر ها  در سطح جهان هستند که صحیح بودن مبادله را تایید می کنند و از آنجا که این شبکه غیر متمرکز است راهی برای دستکاری وجود ندارد. بلاک چین یک ماهیت عمومی دارد و یک پایگاه داده های بزرگ که تمام مبادلات بیت کوین را به ترتیب در خود ثبت کرده بنابر این مشخص است که در چه بازه زمانی هر کیف پول چه مقدار موجودی داشته است و بلاک چین باعث ناشناس ماندن افراد در مبادلات می شود چون فقط آدرس کیف پول دریافت کننده هر بیت کوین ثبت می شود.

کیف پول:

در هر تبادل بیت کوین مالکیت به آدرس دیگری منتقل می شود . هر  پرداخت صحیح باید دارای کلید عمومی و یک امضا دیجیتال باشد. یکی از مزایای بیت کوین سرعت بالا در انتقالات است یعنی اگر  فردی که میخواهید برای آن بیت کوین بفرستید هر جایی از دنیا که باشده فقط چند دقیقه فرستادن بیت کوین طول می کشد.

بهترین روش برای نگه داری بیت کوین:

دزدی بیت کوین از کیف پول ها بار ها اتفاق افتاده و بهترین راه ها برای جلوگیری از هک شدن ، نگه داری آن در یک کامپیوتر امن ، حافظه های خارجی (هارد،فلش،...) غیر متصل به اینترنت و چاپ بر روی کاغذ حتی امروزه برای همین کار سخت افزار های مخصوص به نام کیف پول های سخت افزاری ساخته شده است.

نرم افزار کیف پول:

اولین نرم افزار کیف پول در سال 2009 با نام BITCOIN QT   توسط ناکاموتو منتشر شد . نسخه جدید تر این نرم افزار بعد ها به نام BITCOIN CORE تغییر پیدا کرد و کارایی آن خیلی بهتر شد .

ویژگی های بیت کوین:

اگر شما مقداری بیت کوین در کیف پول خود داشته باشید ،میتوانید آن را به دلار تبدیل کنید یا اینکه بگذارید پول شما به صورت بیت کوین باقی بماند. زمانی که شما بیت کوین برای کسی میفرستید ممکن است دقایقی طول بکشد چون باید تبادلات در شبکه ذخیره شوند . خوب است بدانید که تبادلات بیت کوین قابل لغو کردن یا برگشت دادن نیستند ولی اگر شما برای کسی بیت کوین بفرستید آن فرد نمیتواند ادعا کند که هیچ بیت کوینی دریافت نکرده چون تمام تبادلات در بلاک چین ذخیره میشوند و برای همه قابل مشاهده است.

نظر شما

0 نظر

نظری ثبت نشده است