زامارین چیست؟

زامارین در سال 2001 توسط برنامه نویسان MONO مطرح شد که قصد داشتند نرم افزار های Cross platform را با استفاده از .Net تولید کنند و در سال 2011 شرکت زامارین تاسیس شد و در سال 2016 مایکروسافت زامارین را خرید. زامارین یک زبان برنامه برنویسی برای تلفن های همراه است که اپلیکیشن های نوشته شده با این زبان را می توان روی هر تلفن همراهی با هر سیستم عاملی مانند اندورید،iOS و windows phone اجرا کرد. زامارین برمبنای C# و زیرنظر شرکت مایکروسافت است.

زامارین نام یک شرکت است که ابزار های توسعه نرم افزار های تجاری را منتشر می کند این شرکت بستری را فراهم کرده تا بتوان با استفاده از C# و .net نرم افزار های موبایلی را توسعه داد.

مزایای زامارین

1. اپلیکیشن های زامارین را می توان روی تمام سیستم عامل های موبایلی اجرا کرد.

2. portable  است یعنی قابلیت استفاده مجدد کد ها در پروژه های مختلف را دارد.

3. با زامارین می توان به وسیله XAML رابط طراحی هر پلتفرمی را به صورت مشترک طراحی کرد.

4.  امکان اضافه کردن نمودار،جدول و ... با همان IDE بصورت مستقیم

5. امکان کد نویسی در محیط ویژوال استدیو که کار تیمی را بهبود می دهد و از آنجایی که ویژوال استدیو هم در ویندوز و هم در مک دردسترس است، در این دو سیستم عامل به راحتی می توان توسعه اپلیکیشن را انجام داد.

6. از آنجایی که زامارین بر مبنای C# و .Net است به تمام کتابخانه های آن ها دسترسی داریم و از مزیای آن ها بهره مند می شویم.

7. اپلیکیشن های نوشته با زامارین تا حد زیادی ویژگی های اپلیکیشن های Native را می گیرند.

معایب زامارین

آپدیت های دیر به دیر: یکی از معایب زامارین این است که فاصله ی بین آپدیت ها آپدیت ها زیاد است و گاهی برای همگام شدن با آخرین نسخه ی اندروید باید مدت زیادی را صبر کنیم.

دارا بودن لایسنس: استفاده از زامارین لایسنس دارد و رایگان نمی باشد.

حجم بالاتر: اپلیکیشن های تولید شده با زامارین در مقایسه با زبان های دیگر حجم بالاتری دارد.

جامعه کوچک: جامعه برنامه نویسان زامارین در مقایسه با برنامه نویسان اندورید و iOS کوچک تر است.

مناسب نبودن برای گرافیک های سنگین: اگر می خواهید اپلیکیشنی تولید کنید که گرافیکی سنگینی دارد (مانند بازی ها) بهتر است سمت زامارین نروید زیرا حجم کد تولید شده بسیار بالا می شود و بطور کلی ضعیف عمل می کند.

نحوه کار زامارین

نحوه کار زامارین به این صورت است که SDK های اندروید و iOS را به C# تبدیل می کند که به این ترتیب توسعه اپلیکیشن با زامارین ساده تر شود.

جمع بندی

اگر شما با زبان سی شارپ می کنید و زمان برای شما مهم است استفاده از زامارین برای برنامه نویسی موبایل را به شما پیشنهاد می دهیم.

 

 

نظر شما

0 نظر

نظری ثبت نشده است