معرفی زبان پایتون

پایتون یک زبان اسکریپتی، سطح بالا،شیئ گرا و open source است که در سال 1991  به منظور نوشتن یک اسکریپت هایی که کار های روتین را انجام می داند و پر کردن خلاء های موجود در برنامه نویسی معرفی شد و امروزه در زمینه برنامه های ویندوز و تحت وب،هوش مصنوعی ، تجزیه و تحلیل داده ها و تعامل خودکار با مرورگرهای وب، برنامه‌های گرافیکی و پیکربندی سیستم‌ها از طریق ابزارهایی همچون Salt و Ansible کاربرد دارد و شرکت هایی مانند گوگل،یاهو، Youtube، Dropbox،ناسا،موزیلا فیسبوک و ... از جمله شرکت هایی هستند که از این زبان استفاده می کنند.

Syntax آسان و سادگی یادگیری

Syntax زبان پایتون بسیار ساده و نزدیک به زبان نوشتاری انگلیسی است به همین دلیل یادگیری این زبان و درک منطق به کار گرفته شده در یک برنامه بسیار ساده است که همین موجب می شود فرد برنامه نویس بجای صرف وقت روی یادگیری و درک syntax برنامه روی منطق برنامه تمرکز کنند و همچنین انتخاب مناسبی برای برنامه نویسان تازه کار باشد.

جامعه پشتیبان زبان پایتون

با توجه به پروژه های موجود در گیت هاب و آمار های منتشر شده ،پایتون از محبوبیت بالایی برخوردار است بنابراین جامعه پشتیبان گسترده ای دارد بنابراین درصورت برخورد با مشکلی میتوانید به راحتی پاسخ خود را پیدا کنید.

ویژگی های کلی پایتون

از ویژگی های این زبان این است که برای برنامه های حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد و اسکریپت های آن به راحتی می توانند کار های بزرگ را مدیریت کنند. این زبان برای برنامه نویسی های سطح پایین مانند برنامه نویسی برای هسته ی سیستم عامل ها استفاده نمی شود.

از دیگر ویژگی های این زبان این است که بسیار انعطاف پذیر است اما درمقابل به دلیل پویایی بسیار این زبان و مفسری بودن آن سرعت آن کمی پایین است از دیگر معایب پایتون این است اگرچه در زمینه های مختلفی مانند دسکتاپ و سرور بسیار رشد کرده است اما در برنامه نویسی موبایل عملکرد ضعیفی دارد.

 یک ویژگی دیگر پایتون این است که می تواند در پایتون همه چیز به صورت شیئ درنظر گرفته می شوند بنابراین می توان برنامه هایی نوشت که خودشان عملکرد خودشان کنترل  و دستکاری می کنند که انجام این کار با زبان های دیگر بسیار دشوار است.

زبان پایتون ماژولار است یعنی برای برنامه نویسی با این زبان از ماژول ها و پکیج ها استفاده می شود که این ویژگی باعث می شود که ماژولی که شما آن را توسعه داده اید را به سادگی در پروژه های دیگر استفاده کنید.

همانطور که گفته شد پایتون Open Source است بنابراین کتابخانه ها و مفسر های استاندارد آن بصورت رایگان دراختیار همگان قرار دارد

کتابخانه های پایتون

کتابخانه های پایتون به همراه Framework های وب سریع ترین راه حل ها را برای پیاده سازی توابع REST (Representational State Transfer) و همچنین سایت های سنگین را ارائه می دهد و همچنین از عملیات های سنکرون Asynchronous بطور ویژه ای پشتیبانی می کند.

 

 

نظر شما

0 نظر

نظری ثبت نشده است