معرفی Alexa

Alexa یک وبسایت آنالیز کننده سرعت وبسایت است که وبسایت ها را بر اساس بازدید کاربران رتبه بندی میکند و در سال 1999 توسط شرکت آمازون خریداری شد و پس از آن همکاری هایی نیز با شرکت هایی مانند مایکروسافت،گوگل و ... داشت و مان فعلی آن در کالیفرنیا می باشد.

هدف الکسا جمع آوری اطلاعات ترافیک وب و رتبه بندی سایت های مختلف بر اساس تعداد بازدید ها از آن آن سایت ، الگوریتم ها و معیارهای مختلف می باشد و حتی می تواند گزارش هایی از رفتار مخاطبین نیز در اختیار شما قرار دهد.

نحوه کار الکسا

الکسا رتبندی خود را طبق کاربرانی که روی مرورگر خود افزونه ی الکسا را نصب کرده اند انجام می دهد و درباره کاربرانی که افزونه الکسا را روی مرورگر خود نصب نکرده اند هیچ بررسی نمی تواند انجام دهد البته الکسا بر مبنای منابع دیگری نیز رتبه بندی خود را انجام می دهد که آنها را فاش نکرده است شاید این نوع بررسی خیلی عادلانه به نظر نرسد اما نتایج الکسا بخصوص در رتبه های زیر 100 بسیار به واقعیت نزدیک است. الکسا رتبه بندی خود را بر اساس بازدید های 3 ماه اخیر انجام می دهد به این صورت که هربار که یک کاربر که افزونه ی الکسا را نصب کرده از یک سایتی بازدید می کند به تعداد بازدید های آن سایت 1 عدد افزوده می شود و همچنین نوع بازدید از آن سایت که به صورت مستقیم و یا از طریق لینک بوده نیز ثبت می شود. اصل رتبه بندی الکسا بر اساس دو معیار Reach و تعداد بازدید ها درطول روز انجام می شود.

در واقع الکسا لیستی از وبسایت ها را دارد که بر مبنای ترافیک و تعداد بازدید ها مرتب شده است که رتبه های زیر 50 و حتی زیر 100 نشان دهنده ی ارزش بالای آن سایت ها می باشد زیرا سایت های دیگر از آن ها برای تبلیغات و یا موارد دیگر استفاده می کنند.

الکسا برای رتبه دهی های خود به یک اطلاعات حداقلی نیاز دارد بنابراین پس از ثبت و راه اندازی سایت خود به زمانی حداقل بین 1 تا 3 ماه زمان نیاز دارید تا الکسا بتواند به شما رتبه دهد بنابراین در این سه ماه هرچه بازدید ها از سایتمان بیشتر باشد رتبه ی بهتری خواهیم داشت و عدد نهایی در الکسا کوچک تر خواهد بود. برای بالا بردن تعداد بازدید های سایتمان بهترین راهکار نشر محتوا های مفید می باشد.

السا دو نوع رتبه بندی دارد رتبه بندی جهانی و رتبه بندی کشوری که رتبه بندی کشوری درصورتی ارائه می شود که تعداد بازدید ها از یک کشور خاص میزان قابل توجهی باشد.

Reach چیست؟

Reach درصد استفاده کل کاربران اینترنت در جهان از یک سایت می باشد.

PageViews چیست؟

PageView تعداد صفحاتی که کاربران درطول یک شبانه روز از یک سایت بازدید می کنند می باشد البته چندین بازدید از یک صفحه فقط یکبار ثبت می شود.

PageView/User چیست؟

PageView/User میانگین بازدید های منحصر به فرد هرکاربر در طول روز است.

Bounce Rate چیست؟

Bounce Rate نشان دهن ده محبوبیت یک سایت است و میزان آن هرچه کمتر باشد بهتر است. در واقع Bounce Rate تعداد افرادی که پس از دیدن یک صفحه از سایت آن را ترک می کنند نشان می دهد.

 

 

 

 

نظر شما

0 نظر

نظری ثبت نشده است