5 مورد از بهترین فریم ورک های Node.js برای توسعه دهندگان

5 مورد از بهترین فریم ورک های Node.js برای توسعه دهندگان

Node چیست؟

Node که به نام node.js نیز گفته می شود كه محیطی open source،Cross platform و زمان اجرای برای اجرای کد های جاوااسکریپت خارج از مرورگر است. برای اجرای JavaScript بر روی سرورهای backend ، یک ماشین مجازی مانند V8 توسط گوگل، JS را در سرور اجرا می کند بنابراین Node با ماشین های مجازی مانند V8 کار می کند که این ماشین مجازی ماژول های داخلی دارای ویژگی های غنی مانند استفاده از API های آسنکرون را ممکن می سازد.

سرویس های backend مانند API (رابط های برنامه نویسی اپلیکیشن ها) از Node برای ساخت خدمات خود استفاده می کنند. این سرویس ها به اپلیکیشن های کلاینت مانند وب اپلیکیشن ها در مرورگرهای وب و برنامه های تلفن همراه در دستگاه های تلفن همراه قدرت می بخشند. کاربران اپلیکیشن های کلاینت ها را می بینند و با آن ها تعامل دارند ، بنابراین ، این اپلیکیشن ها فقط در سطح تعامل با خدماتی هستند که در سرور یا در ابر قرار دارند تا داده ها را ذخیره کنند ، ایمیل بفرستند ، اعلان بدهند ، و موارد دیگر.

Node برای سرویس های backend بسیار مقیاس پذیر ، حساس به داده ها و بلادرنگ است که باعث قدرتمندی اپلیکیشن های بلادرنگ می شود.

چرا Node خاص است؟

عالی برای نمونه سازی و توسعه سریع.

ایجاد خدمات فوق العاده سریع و بسیار مقیاس پذیر.

پشتیبانی از زبان گسترده JavaScript است

تمیزتر و کد سازگارتر.

اکوسیستم بزرگ کتابخانه های open source.

معماری Node

به طور سنتی ، مرورگر محیط زمان اجرا را برای کد JS فراهم می کرد. هر مرورگر یک موتور JS دارد که کد JS را به کد دستگاه تبدیل می کند. به عنوان مثال ، Microsoft edge دارای Chakra  و Chrome دارای موتورهای V8 است.

برای اجرای JS خارج از مرورگر سریعترین موتور، V8 است که در یک برنامه ++C تعبیه شده است که این همان Node نامیده می شود. بنابراین ، Node یک محیط زمان اجرا برای کد JS است.

این موتور حاوی JS است که کد JS را اجرا می کند ، اما همچنین دارای اشیاء خاصی است که محیطی را برای کد JS فراهم می کند که در داخل مرورگرها ارائه نمی شود.

فریم ورک های NodeJS

بگذارید اکنون فریم ورک های معروف NodeJs را بررسی کنیم:

1. Hapi.js

این فریم ورک توسط Eran Hammer در والمارت و در حالی که سعی در کنترل ترافیک در جمعه سیاه داشت معرفی شده است. Hapi.js یک فریم ورک Open source قدرتمند و قوی برای توسعه JSON API است. سرورهای رابط برنامه نویسی اپلیکیشن (API) ، وب سایت ها و برنامه های پروکسی HTTP با hapi.js ساخته شده اند. ویژگی های کلیدی متنوعی از قبیل اعتبار سنجی ورودی ، پیاده سازی حافظه کش ، عملکرد مبتنی بر پیکربندی ، مدیریت خطا ، ورود به سیستم و موارد دیگر و سیستم پلاگین که به خوبی توسعه یافته ، Hapi را به یکی از بهترین فریم ورک ها تبدیل کرده است. از Hapi برای ساختن برنامه های مفید و ارائه راه حل های فن آوری توسط چندین وب سایت در مقیاس بزرگ مانند PayPal ، Disney استفاده می شود.

امکانات:

قابلیت استفاده مجدد از کد

وابستگی خارجی ندارد

امنیت

معماری یکپارچه:مجوز فشرده و API اهراز هویت در فریم ورک node موجود است.

2. Express.js

Express.js ساخته شده توسط TJ Holowaychuk ، یک فریم ورک کاربردی ، انعطاف پذیر و کم حجم Node.js که به طور خاص برای ساخت اپلیکیشن های تک صفحه ای ، چند صفحه ای و ترکیبی طراحی شده است که مجموعه ای از ویژگی های مهم را برای اپلیکیشن های وب و موبایل ارائه می دهد.

Express هیچ موتور نگاشت شیئ گرایی را ندارد و پیرامون کامپوننت خاصی ساخته نشده است. این ویژگی ها ، همراه با تنظیمات سریع و محیط خالص JavaScript از Node ، باعث می شود Express به یک کاندیدای قوی برای توسعه و نمونه سازی سریع تبدیل شود. اکسپرس محبوب ترین گزینه برای startup هایی است که می خواهند هرچه سریعتر محصولی را بسازند و کد وابستگی های زیادی ندارد.

این فریم ورک از مزایای به روزرسانی های مداوم و اصلاح تمام ویژگی های اصلی خود برخوردار است. Express یک فریم ورک کم حجم است که برای ساختن اپلیکیشن های موبایل و API استفاده می شود.

3. Koa.js

Koa.js توسط سازندگان فریم ورک محبوب Node.js ،Express.js  ساخته شده است Koa ، یک اپلیکیشن محیط اجرا سمت سرور و cross platform است که یک شیء است که شامل آرایه ای از توابع midleware است که برای درخواست هایی که می آید به صورت یک استک رفتار می کند این ویژگی باعث می شود ساخت اپلیکیشن های شبکه با استفاده از جاوااسکریپت سریع تر و مقیاس پذیر شود. Koa قابلیت همکاری ، استحکام را بهبود می بخشد و نوشتن میان افزار را بسیار لذت بخش می کند.

در حال حاضر بسیاری از توسعه دهندگان وب ، حتی از Node.js برای نوشتن frontend و backend وب اپلیکیشن با جاوا اسکریپت استفاده می کنند. توسعه دهندگان وب می توانند استفاده از چندین فریم ورک Node.js ، توسعه برنامه های وب سفارشی و رابط های برنامه نویسی اپلیکیشن (API) را تسریع کنند.

4. Sails.js

Sails یک فریم ورک Model-View-Controller (MVC) برای Node.js است که از اصل "کنوانسیون بر روی پیکربندی" پیروی می کند. فریم ورک وب Ruby on Rails از Sails الهام گرفته شده است ، بنابراین از الگوی آشنا MVC را برای ساختن اپلیکیشن های تک صفحه ای ، REST API ها و برنامه های بلادرنگ استفاده می کند. به طور گسترده از تولید کننده های کد استفاده می کند تا با زدن کد کمتر اپلیکیشن ها ساخته شوند. این فریم ورک بر روی Socket.io که یک کتابخانه جاوا اسکریپت برای افزودن ارتباط به صورت بلادرنگ ، دو طرفه ، مبتنی بر رویداد در اپلیکیشن ها است، ساخته شده است .

5- Meteor.js

Meteor یک بستر برای ساختن اپلیکیشن ها با استفاده از Node.js با هر فریم ورک frontend مانند Angular ، React یا حتی Blaze که فریم ورک frontend برای Meteor است. پایگاه داده پیش فرض در Meteor، MongoDB است.

امکانات:

ساخت ابزارهایی بدون هیچ پیکربندی

Meteor سریعتر است زیرا با ویژگی های بلادرنگی همراه است.

یکپارچگی عالی frontend با backend

متد های Meteor عملکرد های سمت سرور روی خود سرور را تعیید می کنند مستقیما از سمت کلاینت فراخوانی می شوند و نیازی به هیچ تعاملی با API مخفی ندارند.

حساب ها و احراز هویت کاربر با Meteor عالی هستند.

نتیجه

فریم ورک های جدید بسیار زیاد است و قبل از شروع یادگیری به تحقیقات زیادی نیاز دارد. فریم ورک های فوق الذکر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و ویژگی های مختلفی را ارائه می دهد. از چه فریم ورکی استفاده می کنید یا ترجیح می دهید از آن استفاده کنید؟ آیا فریم ورک های بیشتری برای اشتراک گذاری دارید؟ در زیر نظر بدهید!

مقالات مرتبط

معرفی Node.js

چگونه جاوااسکریپت را سریع بیاموزیم؟

 

نظر شما

0 نظر

نظری ثبت نشده است