برنامه نویسی چیست؟

همه ما درباره این که برنامه نویسی کامپیوتر در سه دهه گذشته از محبوبیت زیادی برخوردار شده است، شنیده ایم. این روزها بسیاری از دانش آموزان می خواهند در شرکت رویایی خود - Google ، Facebook ، Microsoft ، Apple و whatnot – مشغول به کار شوند.

برنامه نویسی چیست؟

در این پست وبلاگ ، عبارت "برنامه نویسی" را رمزگشایی خواهیم کرد و کاربرد آن و بسیاری از اصطلاحات مرتبط دیگر را درک خواهیم کرد.

تعریف برنامه نویسی

برنامه نویسی روشی برای "آموزش رایانه برای انجام کارهای مختلف" است.

گیج کننده است؟ بگذارید تعریف را عمیقا درک کنیم.

برنامه نویسی اساساً به این معنی است که شما مجموعه ای از دستورالعمل هایی را که به زبانی نوشته شده است به کامپیوتر ارائه می دهید که کامپیوتر می تواند آن را درک کند. دستورالعمل ها می توانند از انواع مختلفی باشند. مثلا:

جمع کردن دو عدد ،

گرد کردن یک عدد و غیره

درست مثل ما انسانها که می توانیم چند زبان (انگلیسی ، اسپانیایی ، فرانسوی و غیره) را بیاموزیم ، در مورد رایانه ها نیز چنین است. رایانه ها دستورالعمل هایی را که به نحو خاصی به نام زبان برنامه نویسی نوشته شده اند ، درک می کنند.

کارها می توانند ساده باشند مانند موارد فوق که در بالا مورد بحث قرار دادیم (جمع 2 عدد ، گرد کردن یک عدد) یا کارهای پیچیده ای که ممکن است توالی چندین دستورالعمل را شامل شود. مثلا:

محاسبه سود ، با توجه به سرمایه اصلی ، نرخ و زمان.

محاسبه میانگین ​​بازده سهام در 5 سال گذشته.

دو وظیفه فوق نیاز به محاسبه پیچیده دارد. آنها معمولاً با دستورالعمل ساده مانند جمع دو عدد و غیره قابل بیان نیستند.

از این رو ، به طور خلاصه ، برنامه نویسی راهی است برای یاد دادن کامپیوترها برای انجام یک کار خاص.

چرا باید برای یادگیری برنامه نویسی زحمت بکشید؟

شاید تعجب کنید که چرا کسی برای جمع دو عدد یا گرد کردن اعداد به رایانه احتیاج دارد؟ یا حتی برای محاسبه سود؟ این کار ها را حتی در تعداد بالا یک کودک استاندارد 8 ساله نیز به راحتی می تواند انجام دهد. برنامه نویسی برای چه کاربردی است؟ کامپیوترها چه مزایایی ارائه می دهند؟

خوب ، رایانه ها مزایای زیادی را ارائه می دهند:

رایانه ها سریع هستند: کامپیوترها بسیار شگفت آور هستند. اگر می دانید چگونه از قدرت برنامه نویسی رایانه به درستی استفاده کنید ، می توانید با آن کار های شگفت انگیزی انجام دهید. برای یک رایانه معمولی امروزی ، اضافه شدن 2 عدد که هرکدام می تواند به اندازه یک میلیارد رقم باشد ، یک نانو ثانیه طول می کشد. این بدان معناست که در 1 ثانیه ، یک کامپیوتر می تواند حدود یک میلیارد جمع را انجام دهد. آیا هر انسانی می تواند این کار را انجام دهد؟ یک میلیارد جمع در ثانیه را فراموش کنید ، انسان معمولی حتی نمی تواند 10 جمع در ثانیه انجام دهد. بنابراین ، کامپیوترها سرعت بالایی را ارائه می دهند.

رایانه ارزان است: فرض کنید شما یک تحلیلگر بورس بودید و می بایست داده های مربوط به 1000 سهام را کنترل کنید تا بتوانید به سرعت تجارت کنید. تصور کنید انجام این کار به صورت دستی چقدر دشوار خواهد بود و حتی غیر عملی است زیرا در حالی که شما محاسبه خود را بر روی عملکرد سهام انجام می دهید ، ممکن است قیمت تغییر کند. گزینه دیگر استخدام افراد است تا بتوانید بر موازات بیشتر سهام را رصد کنید. این بدان معنی است که هزینه شما به میزان قابل توجهی بالا می رود. اگر برخی از کارمندان خود مرتکب خطای محاسبه در این روند شوند ، با ضرر مواجه خواهید شد و در نهایت ممکن است پول از دست دهید! حالا این شرایط را با حالتی که یک کامپیوتر این کار را نجام دهد مقایسه کنید. رایانه ها می توانند حجم عظیمی از اطلاعات را سریع و قابل اعتماد پردازش کنند. 1000 سهام چیزی برای رایانه های قرن بیست و یکم نیست.

رایانه ها می توانند 24*7 کار کنند: رایانه ها بدون خسته شدن می توانند 7 روز هفته به صورت 24 ساعته کار کنند. بنابراین ، اگر وظیفه ای دارید که به اندازه کافی بزرگ باشد ، می توانید بدون نگرانی با برنامه نویسی آن را به رایانه اختصاص دهید و به آرامش بخوابید.

زبان برنامه نویسی چیست؟

همانطور که در بالا گفته شد ، رایانه ها دستورالعمل هایی را که به صورت نحوی خاص به نام یک زبان برنامه نویسی نوشته شده اند ، درک می کنند. یک زبان برنامه نویسی راهی را برای یک برنامه نویس برای بیان یک کار فراهم می کند تا بتوان آن را توسط یک کامپیوتر درک و اجرا کرد.

چرا باید برنامه نویسی رایانه را یاد بگیرید؟

حال بعد از دانستن چیزهای زیادی در مورد برنامه نویسی ، سؤالی بزرگ که باید به آن پاسخ داده شود این است - چرا باید برنامه نویسی رایانه را یاد بگیرید؟ بگذارید درک کنیم چرا:

برنامه نویسی سرگرم کننده است: با استفاده از برنامه نویسی ، می توانید بازی های خود ، صفحه وبلاگ / پروفایل شخصی خود ، یک سایت شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک ، یک موتور جستجو مانند گوگل یا یک پلتفرم تجارت الکترونیکی مانند آمازون ایجاد کنید! جالب نیست؟ تصور کنید که بازی خودتان را ایجاد کرده و آن را در فروشگاه Play قرار دهید و هزاران هزار بار بارگیری کنید!

ستون فقرات یک شرکت فناوری: ستون فقرات شرکتهای فناوری امروز مانند گوگل ، فیس بوک ، مایکروسافت ، اپل ، آمازون و بسیاری دیگر ، برنامه های عظیم رایانه ای هستند که با همکاری هزاران نفر از برنامه نویسان ماهر نوشته شده اند. اگر شغل مناسبی دارید ، دانستن برنامه نویسی می تواند به شما کمک کند تا یک شرکت بزرگ فناوری ایجاد کنید.

حقوق بسیار خوب: تقریباً در تمام دنیا به برنامه نویسان رایانه حقوق خوبی پرداخت می شود. تعداد کمی از شرکت ها حقوق شروع به اندازه 100000 دلار در سال را ارائه می دهند.

بگذارید اکنون یک برنامه واقعی را تجربه کنیم

نوشتن اولین برنامه شما

پایتون یک زبان برنامه نویسی است که به طور گسترده استفاده می شود. این زبان بسیار ساده است. ابتدا پایتون را دانلود کنید و روی سیستم خودتان نصب کنید.

بگذارید اکنون وارد اولین کد پایتون شویم. ویرایشگر متن مورد علاقه خود را باز کنید (ما Sublime Text را توصیه می کنیم) و 3 خط زیر را کپی کنید:

a = 54

b = a ** 8

print b

فایل را روی دسک تاپ خود به عنوان my_first_program.py ذخیره کنید

اکنون بسته به سیستم عامل خود یکی از موارد زیر را انجام دهید:

ویندوز: command prompt را باز کنید و python my_first_program.py را تایپ کنید

Ubuntu / Mac OSX: ترمینال را باز کنید و python my_first_program.py را تایپ کنید.

وقتی دکمه enter را فشار می دهید ، روی صفحه چه می بینید؟ تقریبا بلافاصله پس از فشردن کلید enter ، عدد زیر را مشاهده خواهید کرد:

72301961339136

این عدد چیست؟ این عدد حاصل 54 به توان 8 است که توسط رایانه شما در یک چشم بهم زدن محاسبه شده است! یک انسان معمولی اگر حداقل ثانیه طول می کشد تا نتیجه را بگوید. قدرت کامپیوتر را می بینید؟

تبریک می گویم ، شما اولین برنامه خود را نوشتید. بگذارید درک کنیم که چگونه کار می کند.

a = 54

ما در اینجا اعلام می کنیم که یک "مکان " داریم که در آن عدد 54 را ذخیره می کنیم.

b = a ** 8

در اینجا ، ما مکان دیگری به نام b را اعلام می کنیم که مقدار آن را به a**8 را در آن نگه می داریم. در اینجا ، مقدار a، 54 است. بنابراین ، ما در حال محاسبه 8 ** 54 هستیم. ** چیست؟ عملگر ** "توان" است.

print b

سرانجام ، پس از انجام محاسبات ، می خواهیم نتیجه را روی صفحه نمایش دهیم. برای این کار ، ما از عبارت print استفاده کرده ایم که اساساً نتیجه را روی صفحه شما می اندازد.

این پست در مورد اصول اولیه برنامه نویسی رایانه بود. امیدوارم که از خواندن آن لذت برده باشید. برنامه نویسی رایانه یک حوزه عظیم است و برای کشف بیشتر، چیزهای زیادی وجود دارد. به یادگیری و کاوش ادامه دهید. لطفاً در بخش نظرات نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

مقالات مرتبط

کدنویسی در مقایسه با برنامه نویسی:تفاوت هایی که باید بدانید

من می خواهم برنامه نویسی یاد بگیرم اما نمی دانم از کجا باید شروع کنم

مبانی برنامه نویسی و معرفی واژگان آن

نظر شما

0 نظر

نظری ثبت نشده است